Sinirleri ve Organları Onaran Bir “Yapıştırıcı” Keşfedildi
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Sinirleri ve Organları Onaran Bir “Yapıştırıcı” Keşfedildi

0

İnsanlık Ölümsüzlüğe Bir Adım Daha Yaklaştı: Sinirleri ve Organları Onaran Bir “Yapıştırıcı” Keşfedildi

Bilim insanları, dokuları, sinirleri ve organları onarabilen bir yapıştırıcı keşfettiklerini açıkladı. Bu yapıştırıcı sayesinde uyumsuz organlar bile hastalara nakledilebilecek.

İnsanlık, antik çağlardan beri ölüme meydan okumanın yollarını arıyor. Yüz yıllar önce insanlık çareyi iksirlerde ve mistik nesnelerde ararken günümüzde ise ölümsüzlüğü bilimde arıyorlar. Hatta dünyanın en zenginlerinden birisi olan Jeff Bezos da yaşlanmayı tersine çevirmeyi amaçlayan Altos isimli şirkete ciddi yatırımlar yapıyor.

Öte yandan bazı bilim insanları ise direkt olarak ölümsüzlüğün sırrını bulmak yerine insanların hasarlı organları tedavi ederek ömürlerini uzatmak için çalışmalar yapıyor.

Hasarlı organları bile tedavi edebilecek bir yapıştırıcı keşfedildi

California Üniversitesi’ndeki bazı araştırmacılar, “Hücresel Yapıştırıcı” adını verdikleri sentetik bir madde üretmeyi başardı. Yapılan açıklamaya göre bu madde o kadar etkili ki açık yaraları kapatmaktan tutun hasarlı organları onarmaya hatta organ naklinde tüm donör organların uyumlu yapmaya kadar pek çok alanda kullanılabilir. Laboratuvar ortamında üretilen yapıştırıcı, insan vücudundaki hücreleri manipüle ederek hücrelerin birbirlerine daha hızlı bağlanması ve uyumsuz olsa bile diğer organları yabancı hücreleri kabul etmesini sağlıyor.

Yapılan açıklamada bu hücresel yapıştırıcının tıp dünyasını kökten değiştirebileceği iddia edildi. Hasarlı dokuları ve zarar görmüş sinirleri onaran bu yapıştırıcının geliştirildiğinde hasarlı organları tamamen yenileyebileceğini belirten araştırmacılar, çok yakında organ yetmezliği çeken hastaların da sorunlarının çözülebileceğini belirtti. Yapıştırıcı vücuttaki hücreleri manipüle ettiği için iddiaya göre uyumsuz organlar bile başarılı bir şekilde hastalara nakledilebilecek ve hastaların vücudu bu organları kabul edecek.

Bu yapıştırıcının geliştirilmesi durumunda yakın bir gelecekte organ yetmezliği, ağır yaralanmalar ve ilerleyen yaş nedeniyle organların hasar görmesi gibi sorunlar tamamen ortadan kalkabilir. Hücresel yapıştırıcının mucidi araştırmacılar ise projelerini “Ölümsüzlüğe bir adım daha yaklaşmak” olarak tanımlıyor.

Kaynak:https://www.cnet.com/science/biology/new-cellular-glue-concept-could-heal-wounds-regrow-nerves/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir