Sinema Filmlerinin Olmazsa Olmazı CGI Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Sinema Filmlerinin Olmazsa Olmazı CGI Nedir?

0

Uzun yıllardır sinemanın içinde olan ve izlediğimiz birçok filmde bolca kullanılan CGI, yapımların kalitesini ve izleme keyfini bir hayli artırıyor.

CGI (Computer-generated Imagery), yıllardır sinema filmlerinde, büyük bütçeli dizilerde ve hatta reklamlarda bile görmeye alıştığımız çeşitli efektlerin geldiği son noktayı sağlayan teknolojilerin bütünüdür. Sinema dünyasına damgasını vurmuş olan birçok filmde de bolca CGI ürünü sahnelerle karşılaştık. Gelin CGI’ın ne olduğuna hep birlikte göz atalım.

CGI, bilgisayar üretimi imgelemenin kısaltılmış adı olarak yıllardır karşımıza çıkıyor. Yeşil ekran teknolojisinin çok daha geliştirilmiş bir versiyonu olan CGI, birçok teknolojinin ortak kullanımıyla birlikte, muazzam sonuçlar verebiliyor. 

Hayranlıkla izlediğimiz süper kahraman filmleribilim kurgu yapımları, animasyon filmleri ve benzeri birçok yapımda CGI teknolojisi yaygın olarak kullanılıyor. Bu teknoloji sayesinde bilgisayar ortamında özelleştirilmiş ve yaratılmış olan her şeyi beyaz perdeye aktarmak mümkün oluyor.

Hayranlıkla izlediğimiz süper kahraman filmleri, bilim kurgu yapımları, animasyon filmleri ve benzeri birçok yapımda CGI teknolojisi yaygın olarak kullanılıyor.

İlk olarak 1973’te 2 boyutlu basit grafiklerin filme dahil edilmesiyle ortaya çıkan CGI, bilgisayarların donanım seviyeleri yükseldikçe daha da geliştirildi ve 2001’de ilk yapay zekaya sahip hareketli CGI sahnesi, Peter Jackson’ın yönettiği Yüzüklerin Efendisi filminde görüldü.

Yüzüklerin Efendisi‘nin ilk filminin ardından 8 yıl geçti ve bilim kurgu kategorisinde çığır açan Avatar vizyona girdi. 

bilim kurgu kategorisinde çığır açan Avatar

Avatar, karakterlerin jest ve mimiklerini yakalayarak kullanmayı sağlayarak CGI alanında yeni bir dönem başlattı.

(Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti – 2014)

(Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti - 2014)

Günümüzde ise çok yakında vizyona girecek olan Avengers: Endgame’de birçok başarılı CGI yapımı sahne göreceğiz. Aşağıda CGI teknolojisini başarılı bir şekilde kullanmış olan 10 filmin yer aldığı ScreenRant videosunu da izleyebilirsiniz. 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap