Şifre Paylaşımını Paralı Hâle Getirmek Netflix’e Yaradı: Abone Sayısı, COVID Zamanından Bile Daha Fazla Arttı
 1. Anasayfa
 2. Sinema

Şifre Paylaşımını Paralı Hâle Getirmek Netflix’e Yaradı: Abone Sayısı, COVID Zamanından Bile Daha Fazla Arttı

0

Netflix, geçtiğimiz haftalarda bazı ülkelerde şifre paylaşımını ücretli hâle getirmişti. Bugün ise tepki çeken bu hamlenin şirkete yaradığı ortaya çıktı.

Netflix, birkaç hafta önce ABD ve Birleşik Krallık gibi bazı ülkelerde bulunan kullanıcılarını üzecek bir hamle yapmıştı. Dev platform,  aldığı kararla daha önceden ücretsiz olan şifre paylaşımına kısıtlama getirmişti. Artık bu ülkelerdeki kullanıcıların, aynı haneden olmayan diğer kullanıcılarla şifrelerini paylaşmaları için 7,99 dolar ek ücret ödemesi gerekiyordu.

Şirketin bu hamlesi, birçok müşteriden eleştiri aldı. Ancak bir veri araştırma firması olan Antenna tarafından paylaşılan veriler, şaşırtıcı bir şekilde yeni hamlenin Netflix’in işine yaradığını gösterdi.

Şifre paylaşımını ücretli hâle getirmek Netflix’in abone sayısını artırdı!

Antenna, yeni uygulamaya geçilmesinin ardından ABD’deki Netflix abonelerinin sayısı arttığını söylüyor. Verilere göre Netflix, 23 Mayıs’ta ücretli paylaşım politikası hakkında kullanıcıları bilgilendirdikten sonraki dört günde büyük bir abone artışı yaşadı.

Netflix’in günlük ortalama kayıt sayısı 73 bine yükseldi. Bu da daha önceki 60 günlük ortalamasından %102 daha yüksek. Antenna, COVID kısıtlamalarının başladığı ve insanların evine kapandığı Mart ve Nisan 2020’de toplanan abone sayısından bile fazla olduğunu ifade ediyor. Yani Netflix, şifre paylaşımıyla abone kaybetmedi, aksine gelen tepkilere rağmen ciddi oranda artışla karşılaşarak kâra geçti.

Tabii ki şifre paylaşımının resmi olarak ne kadar büyük etkisinin olduğunu görmek için şu an çok erken. Bunun için Netflix’in önümüzdeki kazançları hakkında yapacağı duyuruları beklememiz gerekiyor.

Kaynak:https://www.theverge.com/2023/6/9/23755156/netflix-subscriber-increase-paid-password-sharing-crackdown 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir