Şarj Kablonuzdaki bu hantal silindirin arkasındaki Sebep
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Şarj Kablonuzdaki bu hantal silindirin arkasındaki Sebep

0

Dizüstü bilgisayarınızın veya mobil cihazınızın şarj kablosunun ucuna neden hacimli bir silindir takıldığını hiç merak ettiniz mi? 

 
Bu silindirler klavye kablolarında da yaygındır. Her muhafaza, kordondaki enerji kaybını ortadan kaldırmak için kullanılan ferrit boncuklar denilen şeyi içerir. Bazen EMI filtreleri veya bobinler olarak adlandırılırlar, ancak her zaman şarj ve güç aktarımını daha verimli hale getirmek için kullanılırlar.

Akım kablodan geçerken, elektromanyetik girişim (EMI) yoluyla sırasıyla büyük bir enerji kaybı olabilir. Ferrit boncuklar her zaman kaynağın yakınına yerleştirilir, bu da tipik olarak kabloların uçlarının yakınında bulundukları anlamına gelir. Her silindirde, yüksek frekanslı elektromanyetik gürültüyü emen az miktarda ferrit seramik bulunur.

Ferrit boncuklar plastikle kaplanmış olsa da, onları kesecek olsaydınız, bir ferrit seramik silindirin 2 yarısını bulursunuz. EMI enerji iletimini durdurmanın yanı sıra, yakındaki cep telefonları veya benzeri güç kaynakları gibi diğer sinyallerden gelen parazitleri de durdurabilirler.

İster dahili ister harici olsun her cihaz bu işlemi yapmak zorunda:

 

Kaynak:https://interestingengineering.com/reason-behind-bulky-cylinder-charging-cord.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap