Samsung kullanıcıları dikkat! Telefonunuz risk altında
 1. Anasayfa
 2. Android

Samsung kullanıcıları dikkat! Telefonunuz risk altında

0

Samsung kullanıcıları risk altında. Android 9 ve 12 kullanan milyonlarca Galaxy kullanıcısını tehdit eden o hata.

Akıllı telefonlarımız pek çok ön yüklü uygulama ile kutudan çıkıyor. Bunlar genellikle markanın kendisine ait ya da anlaşmalı şirketlerin piyasaya sürdüğü araçlar oluyor. Ancak, pek çoğumuzun görmezden geldiği bu durumun ciddi güvenlik tehlikeleri taşıdığı ortaya çıktı.

Forbes’un hazırladığı bir rapora göre, Samsung telefonlarda ön yüklü olarak gelen bazı uygulamalarda ciddi bir güvenlik riski tespit edildi. Android 9 ve 12 arasındaki tüm One UI kullanan cihazları ilgilendiren bu durumun milyonlarca kullanıcıyı tehdit ettiği ortaya çıktı. Peki telefonunuzu nasıl korursunuz? İşte yapmanız gerekenler…

 

Samsung kullanıcılarının mutlaka yapması gereken güncelleme

Açıklamaya göre, en büyük risk Samsung Telefon‘ uygulamasında karşımıza çıkıyor. Açıktan yararlanabilen siber saldırganlar, milyonlarca Galaxy modelinde uzaktan sıfırlama, arama yapma, uygulamaları hem yükleme hem de silme gibi işlemler gerçekleştirebiliyorlar. Özellikle uygulama yükleme pek çok güvenlik riski barındırıyor.

Hatırlatmakta yarar var ki söz konusu açık Android 9 ve 12 arasındaki tüm telefonlar için geçerli. Yani piyasadaki modellerin yüzde 80’den fazlası risk altında. Neyse ki sorunu gidermek için yapılması gerekenler oldukça basit.

Bunun için tek yapmanız gereken şirketin sunduğu en son güvenlik güncellemelerini indirmiş olmak. Görünen o ki Samsung, 2022’nin ilk aylarında sorunu tespit ederek bir güvenlik güncellemesi yayınlamış. Ancak performans ve benzeri kaygılar ile güncelleme yayınlamayan cihazlar hala risk altında yer alıyor.

Samsung güvenlik güncellemesi nasıl yapılır?

 • Cihazınızın Ayarlar uygulamasını açın.
 • Güvenlik‘e dokunun.
 • Güncelleme olup olmadığını kontrol edin:
  • Güvenlik güncellemesi olup olmadığını kontrol etmek için Google Güvenlik Kontrolü‘ne dokunun.
  • Google Play sistem güncellemesi olup olmadığını kontrol etmek için Google Play sistem güncellemesi‘ne dokunun.
  • Ekrandaki adımları uygulayın.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Samsung bu sorunu çözene kadar kaç kullanıcı güvenlik risklerinden etkilendi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir