Samsung eski amiral gemisinin fişini çekti!
 1. Anasayfa
 2. Android

Samsung eski amiral gemisinin fişini çekti!

0

Geçen hafta yeni dizüstü bilgisayarlarını tanıtan Samsung, akıllı telefonlarına yönelik çalışmalarına da devam devam ediyor. Galaxy M ve A serisi başta olmak üzere ürün yelpazesindeki telefonları bir yandan güncellemeye devam ederken, diğer taraftan da eskiyen cihazlarını geri plana atıyor.

Samsung, eski nesil amiral gemilerinden Galaxy S7 serisine yönelik desteği 2020 yılında sonlandırmıştı. Benzer bir kararı Galaxy S8+ ve S8 için de verdi.
Galaxy S8 ve S8 Plus için yolun sonu!

Samsung son yıllarda güncelleme konusunda eskiye göre çok daha iyi hale geldi. Orta ve giriş seviye cihazların dahi düzenli aralıklarla güncellenmesi, kullanıcıları memnun ediyor. Ancak eski modeller için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Zira 2017’nin amiral gemileri Galaxy S8 ve S8 Plus güncelleme konusunda artık destek almayacak.

Bu modeller şimdiye kadar şirketin iki yıllık güvenlik güncellemesi takviminde yer alıyordu. Ancak Samsung onları listeden çıkardı. Güvenlik güncellemelerinin verilmemesi, bu cihazların potansiyel tehditlere karşı savunmasız olacağı anlamına geliyor. Örneğin Galaxy S21’de yazılımsal olarak bir açık keşfedildiğinde kısa süre içinde Samsung onu düzeltiyor. Böylelikle güvenlik problemi ortadan kalkmış oluyor. Fakat S8 ve S8 Plus için böyle bir durum söz konusu olmayacak.

Galaxy S8/S8 Plus en son iki ay önce güncelleme almıştı.

Bahse konu cihazlar artık güvenlik güncellemesi dahi almayacaklar. Dört yaşındaki Galaxy S8 ve S8 Plus en son güncellemesini Nisan 2021’de almıştı. Basit bir güvenlik yaması olan güncelleme telefonlara ekstra özellik getirmedi. Nisan ayı, bu cihazların güncelleme aldığı son tarih olarak akıllarda kaldı.

Serinin diğer üyeleri etkilenmiyor

Samsung, Galaxy S8 serisinin diğer üyeleri olan S8 Lite ve S8 Active’i güncelleme listesinden çıkarmadı. Cihazın Lite varyantı iki yılda bir, Active modeli ise üç aylık güvenlik güncellemeleri almaya devam edecek.

Serinin en üst modeli S8 Plus’ın güncelleme listesinden çıkarılıp, Lite’ın hala desteklenmeye devam edilmesi ise akıllarda soru işareti yarattı. Samsung yetkilileri aldıkları bu kararla alakalı henüz açıklama yapmadı.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir