Samsun, kenevirin merkezi olacak
  1. Ana Sayfa

Samsun, kenevirin merkezi olacak

0

MÜSİAD Milli ve Yerli Üretim Üst Kurulu Başkanı Soner Meşe, dünyanın en kaliteli kenevir tohumunun Samsun’da bulunduğunu belirterek, ‘MÜSİAD olarak kenevirde Samsun‘u pilot il seçtik’ dedi.

MÜSİAD Samsun Şubesi 21. Olağan Genel Kurulu‘na katılan MÜSİAD Milli ve Yerli Üretim Üst Kurulu Başkanı Soner Meşe, Samsun’da bulunma nedeninin kenevir olduğunu söyledi. 

Meşe, dünyanın en kaliteli kenevir tohumunun Samsun‘da olduğunu söyleyerek, “MÜSİAD olarak kenevirde Samsun’u pilot il seçtik. Kenevirde Samsun bir adım atarsa biz iki adım atmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

MÜSİAD Milli ve Yerli Üretim Üst Kurulu Başkanı Soner Meşe

TÜRK KENEVİRİ TESCİLLENMELİ

Meşe, Türkiye’de bazı stratejik ürünlerin üretimine izin verilmediğini belirterek, “Örnek olarak polyeter polyol ürünü ülkemize gelmediğinde, otomotiv, buzdolabı, mobilya, inşaat sektörü duruyor. Bunun gibi ürünleri belirleyerek, üretimini sağlamalı ve kimseye muhtaç kalmamalıyız. 

Bu nedenle Türk keneviri adı tescillenmeli. Kenevirde Türkiye’nin ana ili Samsun. Merkezi de Vezirköprü Narlı Köyü. Türk kenevirinin dünyada eşi benzeri yok. Kökünden çiçeğine müthiş bir cevher. Sadece çiçeğinden dünyada 100 milyar dolarlık üretim yapılıyor ve dünyanın en kaliteli tohumu bizde” şeklinde konuştu.

ÇALIŞMALAR BAŞLAMALI

Keneverin kökünden çiçeğine kadar büyük bir üretim sağlayacağını vurgulayan Meşe, Samsun Valisi Osman Kaymak’a endüstriyel Türk keneviri çalışmalarının Samsun’da başlanması için ricada bulundu. Meşe, Türk keneviri araştırma enstitüsü kurulmasının gerektiğini söyleyerek, “Amasya, Kastamonu, Samsun üçgeninde tohumlar yerleştirilip sanayiye dönüştürülmeli. 

Kenevirden elde edilecek selüloz ve iplik için Samsun’da fabrikalar kurulmalı. Kanserin en önemli ilacı kenevirdir, MS hastalığının tek çözümüdür. Siz bunun yanında olursanız MÜSİAD olarak her gün burada olmaya hazırız” diye konuştu.

Kanserin en önemli ilacı kenevirdir, MS hastalığının tek çözümüdür.

Kaynak: http://www.habergazetesi.com.tr/haber/5428838/samsun-kenevirin-merkezi-olacak

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap