Sağlık Çalışanları Hakkında Yeni Yasa Tasarısı Kabul Edildi
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Sağlık Çalışanları Hakkında Yeni Yasa Tasarısı Kabul Edildi

0

Sağlık Çalışanlarına ve Kadına Şiddeti Önlemeye Yönelik Yasa Tasarısı Mecliste Kabul Edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarına ve kadınlara yönelik şiddeti ve mağduriyetleri önlemeye yönelik yasa tasarısının mecliste kabul edildiğini duyurdu.

Doktorlar bazı durumlarda hastalarla ciddi problemler yaşayabiliyor ve bu problemler bazı davaları da beraberinde getirebiliyor.

Doktorlar, malpraktis davalarının ve sürekli artan şiddet olaylarının kendileri için büyük zorluklar oluşturduğunu belirtmişti. Bugün ise Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca malpraktis davalarıyla ilgili yeni alınan kararı paylaştı. Gelin, kararın detaylarına ve Koca’nın açıklamalarına birlikte bakalım.

Malpraktis davalarında bir kasıt olmadığı sürece tazminatı devlet üstlenecek!

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarına geçmeden önce, malpraktis davalarının ne anlama geldiğinden kısaca bahsedelim.Bu davalar, doktorların yanlış bir karar verdiği düşünüldüğü durumlarda açılan davalara verilen isimdir. Tıbbi olarak eksik veya yanlış yapılan bir tedavi veya ameliyatla karşılaşıldığında hastalar, doktora maddi ve manevi olarak tazminat davası açabiliyor.  

Bununla birlikte tedavi ve ameliyatlar sırasında ‘kasıtlı’ yapılan hatalarda gerekli tazminat yine şikayetçi olunan sağlık çalışanları tarafından ödenmeye devam edecek. Böylelikle de hem elinden geleni yapan sağlık çalışanlarımızın hakları hem de hastaların bu konuda elde ettiği haklar korunmuş oldu.

Sağlık çalışanlarına ve kadınlara yönelik şiddet ağır cezalarla karşılaşacak

Söz konusu yasa tasarısının dikkat çeken önemli bir diğer gündemi ise şiddet olaylarına yönelik oldu. Buna göre artık sağlık çalışanlarına ve kadına yönelik şiddet davalarında ‘düzgün görünüm’ gibi gerekçeler iyi hal indirimi için kabul edilmeyecek. Ayrıca her türden şiddet olayına yönelik olarak cezalar da ağırlaştırılacak.

Söz konusu yasa tasarısı ile ilgili açıklama yapan Koca, “Sağlıkta şiddet suçu işleyenler, duruşmalarda kendilerine yakışanı giyebilirler. Yeni düzenlemeye göre, ‘düzgün’ görünüm iyi hal indirimi sayılmayacak. Sağlıkta kasten yaralama suçu işleyenler yargılama sırasında, hiçbir şey olmamış gibi aramızda dolaşamayacak.” ifadelerini kullandı.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir