Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 5 Dil Bilen Bir Robot Görev Alacak

İstanbul’daki Sabihan Gökçen Havalimanı’nda danışma hizmetlerini sağlaması için bir robot kullanılacak. “Aerobot” isimli robot insanların danışması için bugün havalimanında hizmete başladı.

İstanbul’daki Sabihan Gökçen Havalimanı’nda danışma hizmetlerini sağlaması için bir robot kullanılacak. “Aerobot” isimli robot insanların danışması için bugün havalimanında hizmete başladı.

Hayatın her alanında görmeye başladığımız robotlardan bir tanesi artık havalimanında insanlara yardım edecek. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yolculara yardım etmesi ve yol göstermesi için bir robot test edilmeye başlandı. Havalimanı’nın gidiş bölümünde yer alacak “Aerobot”, Türkçe ve İngilizce dahil olmak üzere 5 dilde destek sunacak.

Sabiha Gökçen Havalimanı
’ndaki yolculara yardım edecek Aerobot, yolcuların sorularına cevap verecek, yolcuların biletlerindeki bilgileri okuyabilecek ve uçuş detaylarını canlı olarak gösterebilecek.

Danışma hizmeti verecek Aerobot, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 10. yıldönümü etkinliğinde teste başladı. Aerobot’un danışma hizmeti için test edilmeye başlanması yolcular tarafından da ilgiyle karşılandı. Aeobot’u gören yolcular, robotla fotoğraf çektirmek istedi. Aerobot, danışma görevine bando ekibinin gösterisi ile beraber başladı.

Sabiha Gökçen Havalimanı terminal işletmecisi İSG’nin Bilgi İşlem Direktörü İsmihan Baysal Anderson da, danışma görevi verecek robot için bir açıklama yaptı. Anderson, Aerobot’un yolculara havalimanında gitmek istedikleri yeri tarif edeceğini, uçuş kartlarından uçuş bilgilerini aktaracağını bildirdi. Bilgi İşlem Direktörü, robotun günde 16 saat çalışacağını ve 5 farklı dilde konuşabileceğini de sözlerine ekledi. İSG’nin Bilgi İşlem Direktörü İsmihan Baysal Anderson, “Yolcularımızdan alacağımız geri dönüşler doğrultusunda ve yeni yapacağımız geliştirmelerin başarılı olması durumunda sayılarını artırmayı planlıyoruz” dedi.

Vay be! 16 saat çalış 1 kg makina yağı ile hayatına devam et. Ev, araç,ssk, maaş, eş,cocuk, yoruldum yok. Dinlenmek için bir arıza çıkar 5 dk robotumuza yeter.
Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/havalimaninda-yolculara-aerobot-yardim-edecek-/1632768

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google, İnternet Uygulamalarının Tasarımını Değiştirdi

Bugün Tüm Ülkede İnternetin Kesildiği Rusya’da Yeni Yasa Yürürlüğe Girdi