Saatte 2100 Kilometre Hıza Ulaşan Süpersonik Yolcu Uçağı
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Saatte 2100 Kilometre Hıza Ulaşan Süpersonik Yolcu Uçağı

0

Türkiye’nin Bir Ucundan Diğer Ucuna 1 Saatten Kısa Sürede Gidebilecek Süpersonik Yolcu Uçağı: Overture

Boom Technology isimli bir süpersonik uçak şirketi, bir süredir üzerinde çalıştığı Overture isimli uçağın yenilenen tasarımını gösterdi. Concorde’dan esinlenilerek tasarlanan süpersonik uçak, benzersiz özelliklere sahip ve gerçek olmaya çok yakın.

2014 yılında kurulan ve süpersonik yolcu uçakları üretmek için çalışmalarını sürdüren Boom Technology, “Overture” olarak isimlendirdiği konsept uçağından yeni görüntüler paylaştı. Uçağın tasarımını havacılık sektörünün efsanesi Concorde’dan esinlenerek oluşturan mühendisler, Overture’ın normal yolcu uçaklarından iki kat hızlı uçacağını açıkladılar. Boom Technology’ye göre Overture, New York’tan Londra’ya sadece 3.5 saatte uçabilecek. Türkiye’nin en doğu noktası ile en batı noktası arasında 1600 kilometre olduğunu düşünürsek söz konusu uçağın maksimum hızda Türkiye’nin bir ucundan diğerine 1 saatte kısa sürede uçabileceğini söyleyebiliriz.

Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre Overture, 65 ila 80 arasında değişen yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. 2100 km/sa hızla uçabilecek uçak, yüzde 100 sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ile çalışacak. Boom Technology, her şeyin yolunda gitmesi durumunda bu yolcu uçağının yapımına en geç 2024’te başlayacağını söylüyor.

İşte New York’tan Londra’ya 3.5 saatte uçabilecek Overture!

Bu süpersonik uçak, tasarımını Concorde’dan alıyor olsa da
teknolojisiyle benzersiz. Concorde’dan çok daha sessiz olan uçak, bu sessiz yapısı sayesinde şehirler üzerinde uçarken kısıtlamalara maruz kalmayacak. Şirket, bunu sağlamak için özel bir çalışma yaptığını ve Overture’ın otomatik gürültü azaltma sistemine sahip olan ilk uçak olacağını ifade ediyor.

Bu tür bir yolcu uçağının hiçbir zaman havalanmayacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Boom Technology, tasarladığı uçaklar için çok ciddi anlaşmalar yaptı. Bugüne dek United Airlines ve Japan Airlines ile anlaşmalar imzalayan şirket, United Airlines’tan tam 3 milyar dolar aldı. Mühendisler, uçağı 2026 yılına kadar test etmeye başlamayı, 2029’da da United Airlines bünyesinde kullanıma sunmayı umuyorlar…

Overture için paylaşılan diğer görüntüler:

Kaynak: https://boomsupersonic.com/flyby/post/its-about-time-for-a-bold-new-era-of-supersonic-flight

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir