Rusya ABD’nin Hayalet Katil Uçağı F-35’i İşlevsiz Kılacak Radar Teknolojisi Geliştirdi
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Rusya ABD’nin Hayalet Katil Uçağı F-35’i İşlevsiz Kılacak Radar Teknolojisi Geliştirdi

0

Son dönemde askeri alandaki yatırımları ve geliştirmeleriyle tüm dünyaya gözdağı veren Rusya, hayalet uçak teknolojisini tarihin tozlu sayfalarına gömmeye hazırlanıyor.

Bildiğiniz üzere modern teknolojinin en önemli yansımalarından biri de askeri silahlara ve teknolojilere yansıyor. Günümüzde askeri alanda yapılan her bir teknolojik yatırım diğer ülkelere karşı bir gözdağı olarak kullanılıyor. Konu gözdağı vermek olduğunda ise yine tahmin edebileceğiniz üzere Rusya, sert ve disiplinli mizacıyla dosta güven, potansiyel düşmanlarına ise korku saçmaya devam ediyor.

ABD menşeli askeri dergi The National Interest’in haberine göre Rusya’da geliştirilen radyofoton radarların “Hayalet Uçak” devrini sonlandırabileceği düşünülüyor. Rusya tarafından geliştirilen son teknoloji radarın, klasik radar teknolojisinden farklı olarak hedeflerin 3 boyutlu imajlarını oluşturduğunu belirten dergi; Rusya’nı sahip olduğu

teknoloji dışında günümüz teknolojisine ait hiç bir uçak ya da roketin bu radarın takibinden kaçamayacağını iddia ediyor. Özellikle ABD’nin 5. nesil savaş uçaklarından F-22 Raptor ve F-35’i temel işlevinden eden bu teknolojinin askeri alandaki yansımaları, çok yakında kapalı kapılar ardında sektörü temelli değiştirebilir.Çin’in de benzer çalışmalarda bulunduğu düşünüldüğünde; Amerika Birleşik Devletleri’nin askeri teknoloji alanındaki hegemanyasının büyük oranda zedelendiğini ve devrin hızla değiştiğini söylemek mümkün. F-35 Lightning II’nin ordumuz tarafından 116 adet siparişinin bulunduğunu da belirtmek gerekiyor.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir