1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Rus Koronavirüs Aşısının Klinik Testleri Tamamlandı

Rus Koronavirüs Aşısının Klinik Testleri Tamamlandı
0

Rusya’nın Koronavirüs Aşısının Gönüllüler Üzerindeki Testleri Tamamlandı

Rusya’da Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının gönüllüler üzerindeki klinik testleri son buldu. Yetkililer, aşının olumlu sonuçlar verdiğini açıkladı.

Geçtiğimiz aralık ayından bu yana dünyayı etkisi altına alan ve yaşamımızı ciddi oranda etkileyen koronavirüs için aşı çalışmaları dünya çapında tüm hızıyla devam ediyor. Ancak aşının ekonomik getirisi de ön plana çıkarıldığından aşı çalışmaları, günümüzde ülkeler arası bir yarışa da dönmüş durumda.

Aşı çalışmaları yürüten ve ilk aşıyı başarıyla kullanıma sokmaya çalışan ülkelerden birisi olan Rusya’da bugün yeni bir gelişme yaşandı. Rusya’daki Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’nün geliştirdiği koronavirüs aşısının gönüllüler üzerindeki klinik testlerinin başarıyla tamamlandığı açıklandı.

Testler başarıyla tamamlandı:

Seçenov İlk Devlet Tıp Üniversitesi’nde gönüllüler üzerinde test edilen koronavirüs aşısı, test kapsamında iki grup gönüllüye uygulandı. Gönüllü insanlardan oluşan bir gruba tek doz aşı uygulanırken diğer gruba iki doz aşı uygulandı. Açıklamaya göre aşı uygulanmasının ardından geçen ilk birkaç gün içinde gönüllüler üzerinde ateş yükselmesi dışında herhangi bir olumsuz etkiye rastlanmadı.

Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’nün geliştirdiği aşı, 18 Haziran’da klinik testlere girmeye başlamıştı. Aşının sıvı haldeki testleri Moskova’daki Burdenko askeri hastanesinde yapılmış; toz haldeki testleriyse Seçenov Üniversitesi’nde yapılmıştı.

 

kaynak: https://tr.sputniknews.com/koronavirus-salgini/202007121042439215-rus-secenov-universitesi-dunyanin-ilk-koronavirus-asisinin-klinik-testlerini-tamamladi/

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap