Rus Koronavirüs Aşısının Klinik Testleri Tamamlandı

Rusya’nın Koronavirüs Aşısının Gönüllüler Üzerindeki Testleri Tamamlandı

Rusya’nın Koronavirüs Aşısının Gönüllüler Üzerindeki Testleri Tamamlandı

Rusya’nın Koronavirüs Aşısının Gönüllüler Üzerindeki Testleri Tamamlandı

Rusya’da Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının gönüllüler üzerindeki klinik testleri son buldu. Yetkililer, aşının olumlu sonuçlar verdiğini açıkladı.

Geçtiğimiz aralık ayından bu yana dünyayı etkisi altına alan ve yaşamımızı ciddi oranda etkileyen koronavirüs için aşı çalışmaları dünya çapında tüm hızıyla devam ediyor. Ancak aşının ekonomik getirisi de ön plana çıkarıldığından aşı çalışmaları, günümüzde ülkeler arası bir yarışa da dönmüş durumda.

Aşı çalışmaları yürüten ve ilk aşıyı başarıyla kullanıma sokmaya çalışan ülkelerden birisi olan Rusya’da bugün yeni bir gelişme yaşandı. Rusya’daki Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’nün geliştirdiği koronavirüs aşısının gönüllüler üzerindeki klinik testlerinin başarıyla tamamlandığı açıklandı.

Testler başarıyla tamamlandı:

Seçenov İlk Devlet Tıp Üniversitesi’nde gönüllüler üzerinde test edilen koronavirüs aşısı, test kapsamında iki grup gönüllüye uygulandı. Gönüllü insanlardan oluşan bir gruba tek doz aşı uygulanırken diğer gruba iki doz aşı uygulandı. Açıklamaya göre aşı uygulanmasının ardından geçen ilk birkaç gün içinde gönüllüler üzerinde ateş yükselmesi dışında herhangi bir olumsuz etkiye rastlanmadı.

Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’nün geliştirdiği aşı, 18 Haziran’da klinik testlere girmeye başlamıştı. Aşının sıvı haldeki testleri Moskova’daki Burdenko askeri hastanesinde yapılmış; toz haldeki testleriyse Seçenov Üniversitesi’nde yapılmıştı.

 

kaynak: https://tr.sputniknews.com/koronavirus-salgini/202007121042439215-rus-secenov-universitesi-dunyanin-ilk-koronavirus-asisinin-klinik-testlerini-tamamladi/

 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Çin, Koronavirüs Taşıyıcısı Olarak Bu Kez İthal Karidesi İşaret Etti

Çin, Koronavirüs Taşıyıcısı Olarak Karidesi İşaret Etti

İnsan Beyninin, ölü beyin hücrelerini nasıl temizlediğini hiç merak ettiniz mi? Bu karmaşık işlem, bilim insanları tarafından ilk kez videoya kaydedildi.

Beynimizin Ölü Hücreleri Nasıl Temizlediği, İlk Kez Videoya Kaydedildi