1. Ana Sayfa
  2. Genel

Rotavirüs Aşısının Tip 1 Diyabeti Azaltabileceği Keşfedildi

Rotavirüs Aşısının Tip 1 Diyabeti Azaltabileceği Keşfedildi
0
Araştırmacılar, rotavirüs aşısının, genellikle çocukluk veya ergenlik çağlarında ortaya çıkan ve diyabetin bir türü olan tip 1 diyabeti azaltabileceğini keşfetti. Avustralya’da yapılan araştırmanın detaylarına göre çocuklara uygulanan rotavirüs aşısı, tip 1 diyabete yakalanma riskini %15’e kadar düşürüyor.


Vücuttaki pankreas salgı bezinin yeterli miktarda inüsilin hormonu üretememesi neticesinde ortaya çıkan ve halk arasında “şeker hastalığı” olarak da bilinen diyabetin farklı çeşitleri bulunuyor. Toplumun genelde %95’i “tip 2 diyabet” hastası olmasına rağmen daha nadir görülen “tip 1 diyabet” genellikle çocukluk veya gençlik çağlarında ortaya çıkıyor ve ömür boyu sürüyor.

Diyabetin henüz kesin olarak bir çözümü bulunamasa da alınan inüsilin iğneleri veya ilaçlarla bu durum kontrol altında tutulabiliyor. Tedaviler bir kenara dursun Avustralya’da yapılan yeni bir araştırmaya göre çocuk yaştaki olası hastalara uygulanan rotavirüs aşısı sayesinde çocuklar, diyabete daha az yakalanıyor ve bu risk %15’e kadar azaltılıyor.

Rotavirüs aşısı, diyabetten korunmaya yardımcı oluyor:

Dünya genelinde yaygın olarak bebeklere uygulanan rotavirüs aşılarının tehlikeli yan etkileri olduğuna dair söylemler bulunuyor. Ancak yapılan son araştırmalar, bu aşının güvenle kullanılabileceğini kanıtlamıştı. Şimdiyse bu aşının çocuklarda görülen tip 1 diyabeti azalttığı yönünde bir araştırma yapıldı.

Avustralya bulunan Melbourne Üniversitesi’nden Leonard C. Harrison’un PLOS Pathogens dergisinde yayımlanan makalesine göre uygulanan rotavirüs aşısı, diyabet gibi bağışıklık sistemine saldıran otoimmün hastalıklardan korunmaya yardımcı olabilir ve bu hastalıklardan korunmayı sağlayabilir.

Araştırma kapsamında Avustralya’da yaşayan çocuklara rotavirüs aşısı uygulayan araştırmacılar, aşının uygulandığı dört yaşın altındaki çocuklarda tip 1 diyabete daha az rastlanıldığına ve diyabet insidansının %15 oranında azaldığını açıkladılar. Ayrıca araştırmacılar, bu aşıyla birlikte diyabetin kontrol altında tutulabileceğini de düşünüyorlar.

Diyabetin ortaya çıkmasında rol oynayan belirli faktörler bulunuyor. Bu noktada araştırmacılar; ebeveynlerinde tip 1 diyabet olan, çok sayıda tip 2 diyabete sahip akrabası bulunan veya gebelik sırasında diyabet ortaya çıkan kadınların çocuklarında tip 1 diyabetin görülme riskinin çok daha yüksek olduğunu belirtiyorlar.

Kaynak https://www.ntv.com.tr/saglik/rotavirus-asisi-tip-1-diyabeti-azaltabilir-arastirma,sXHiyS6KrUCAgrljUftVaw

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap