Robots txt kullanımında bilinmesi gerekenler
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Robots txt kullanımında bilinmesi gerekenler

0

 

Blogger blog’larınızda uygulamaya alınan yeni özelliklerde “Arama Tercihleri” yer alan “Gezginler ve Dizin Oluşturma” hepimizin adeta korkulu rüyası olmus ve eminin blogger kullanıcıları bu alanı hiç kulllanmayı dahi düşünmemişlerdir. Blogunuzda bu alanı kullanmadı iseniz çok isabetli bir karar vermissiniz. Açıkcası bende kullanmadım. Bu konuda yaptığım küçük bir araştırma sonucu Google Forum ve yardım bölümlerinde, Google Personeli Bilgisayar Mühendisi Üst Düzey yetkili Sn.Murat YATAĞAN bey ile yaptığım yazışma sonucu, kendilerinden aldığım bilgi ve verileri sizlerle paylaşmak isterim.
Yazıma vermiş olduğu cevapta “robots.txt dosyasının kullanım alanı sayfalarınızın web crawlerimiz tarafından ziyaret edilip index’lenme durumları ile ilgili” blogger robots.txt konusuna çok güzel açıklama getirmiş, bizlerin faydalanabileceği 
“ http://support.google.com/webmasters/bin/answer.py?hl=tr&answer=156449 “ referans linkini de vermiştir. Referans linkinde yapılan açıklama “Yalnızca sitenizde arama motorlarının dizine eklemesini istemediğiniz içerik varsa, robots.txt dosyasına gereksinim duyarsınız. Arama motorlarının sitenizdeki her şeyi dizine eklemesini istiyorsanız, robots.txt dosyasına (boş olanına bile) ihtiyacınız yoktur.”
Konuyu bağlantı linkinden okuyarak bloglarınızda rahatlıkla bu konuyu düşünmeden çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Blogger da Seo arama motoru adına yapılan en büyük çalışma diyebileceğimiz bir uygulamaya, Blogger kumanda paneli (Tasarım) → Ayarlar → Arama tercihleri yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz. Bloggerda arama motorları ile ilgili ayarlar bir araya getirilerek çok kullanışlı bir modül haline getirilmiş. Tüm blogger kullanıcılarını rahatlatacak bu yazımıza vereceğiniz değerleri g+1 butonu ile belirtebilir yazılarımızı Google Plus’dan takip etmek için sağ tarafta bulunan açılır buton Google+ Badge ile katılım sağlayabilirsiniz. Blogger blog kullanıcıları olarak sizleri Google Forum ve Yardım forumlarına davet ediyorum. Sn.Murat Yatağan beye ayrıca tekrar teşekkür ederim.
Blogumuzda ki (sitemap) Site haritaları nelerdir ;

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap