Reklamlı Netflix’te 300’den Fazla Dizi ve Film Yok!
 1. Anasayfa
 2. Sinema

Reklamlı Netflix’te 300’den Fazla Dizi ve Film Yok!

0

Reklamlı Netflix’te 350’den Fazla Dizi ve Filmin Yayınlanmadığı Anlaşıldı: Türkiye’de Durum Daha Vahim Olabilir!

Netflix’in geçtiğimiz ay başlattığı reklamlı abonelik planı ile ilgili bir araştırma yapıldı. Bu araştırmada, 350’den fazla dizi ve filmin ucuz pakette olmadığı tespit edildi. Üstelik bu yapımlar arasında çok popüler olanlar da var.
Dünyanın en popüler çevrimiçi dizi ve film platformlarından Netflix, geçtiğimiz ay itibarıyla bazı ülkelerde reklamlı abonelik paketini başlattı. Bu abonelik planı, en basit anlatımıyla dizi ve film izlerken reklamların gösterilmesini içeriyordu ve fiyatı da daha uygundu.

Ancak bu abonelik paketinin başka bir eksiği daha vardı. Netflix, bu abonelik paketinde bazı içeriklerin bulunmayacağını açıklamıştı. Böyle bir kısıtlama olmasının nedeni, lisans anlaşmalarıydı. Her film yapımcısı, içeriklerinde reklam gösterilmesini kabul etmek zorunda değildi. ABD’den gelen son haberler, bu kısıtlamanın kapsamının ciddi anlamda büyük olduğunu gözler önüne seriyor.

Reklamlı Netflix’te 245 film, 118 dizi yok!

Çevrimiçi dizi ve film platformları bir araya getiren Reelgood, reklamlı Netflix ile ilgili bir araştırma yaptı. Yapılan bu araştırma, Netflix’in uygun fiyatlı reklamlı abonelik paketini satın alan kullanıcıların 245 film, 118 diziye ulaşamadıklarını gözler önüne serdi. Bu rakamların ABD özelinde olduğunu belirtelim.

İşler Türkiye için çok daha vahim olabilir:

Zira Netflix’in bazı yapımları zaten Türkiye’de bulunmuyor. Reklamlı abonelik Türkiye’ye geldiğinde, zaten dar olan kütüphane iyiden iyiye daralacaktır.

Aşağıda standart Netflix ile reklamlı Netflix arasındaki film-dizi sayısı farkını görüyorsunuz:

Yukarıda, Reelgood tarafından paylaşılan istatistikleri görüyorsunuz. Netflix’in reklamsız versiyonunda 4.013 adet film bulunurken, reklamlı pakette 3.768 film bulunuyor. Bununla birlikte; 2.342 dizinin bulunduğu Netflix’i reklamlı olarak izlemek isteyen kullanıcılar, bu dizilerin 2.224 tanesine ulaşabiliyorlar.

Reklamlı Netflix’te bulunmayan dizi ve filmlerin bazıları oldukça popüler yapımlar…

Reelgood tarafından yapılan araştırma sadece sayılardan ibaret değildi. Platform, reklamlı Netflix’te hangi dizi ve filmlerin olmadığına da baktı. Yapılan incelemeler çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Zira reklamlı Netflix’te bulunmayan dizi ve filmler arasında popüler yapımlar vardı.

Reklamlı Netflix’te olmayan filmlere baktığımızda; UnchartedBullet Train ve Where the Crawdads Sing‘in ilk üçte yer aldığını görüyoruz. Bu filmler yayınlandıkları dönem büyük ses getirmişlerdi. Ancak üçünün de ortak bir noktası var. Filmlerin Sony tarafından üstlenilmiş olması. Netflix ve Sony, filmlere reklam ekleme konusunda henüz bir anlaşmaya varamamış gibi görünüyor.

The Walking DeadPeaky Blinders ve The Last Kingdom ise reklamlı Netflix’te bulunmayan diziler olarak karşımıza çıkıyor Burada da Netflix’in belirttiği gibi lisans sorunları var. Konuyla ilgili açıklama yapan bir Netflix sözcüsü, yapımcılarla anlaşabilmek için uğraştıklarını söyledi. Ancak bir anlaşmaya varılıp varılmayacağı şu an için net değil.

Kaynak: https://www.businessinsider.com/movies-tv-missing-netflixs-ad-plan-walking-dead-bullet-trian-2022-12 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir