Reklamlı Disney+ Kullanıma Sunuldu: İşte Fiyatı
 1. Anasayfa
 2. Sinema

Reklamlı Disney+ Kullanıma Sunuldu: İşte Fiyatı

0

Reklamlı Disney+, ABD’de Çıkış Yaptı: Netflix’ten Daha mı İyi?

Disney+, heyecanla beklenen reklamlı abonelik sistemini ABD’de kullanıma sundu. Yeni hizmetin 7,99 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olduğu görüldü. Peki Netflix’in mi, Disney+’ın mı reklamlı abonelik sistemi daha iyi? Gelin karşılaştıralım.

Haziran ayında ülkemize giriş yapan sinema ve dizi platform Disney+, kısa sürede tüm Türkiye’de popüler olmayı başardı. Bugün ise kullanıcılarını üzecek bir haber gelmişti. Platform, abonelik ücretlerine %85’ten fazla zam yaparak aylık aboneliği 64,99 TL’ye, yıllığı ise 649 TL’ye çıkarmıştı.

Disney+’ın, geçtiğimiz aylarda tıpkı Netflix gibi daha uygun fiyatlı bir hizmet sunmak için reklamlı abonelik sistemi çıkarmayı planladığı açıklanmıştı. Beklenen gün geldi ve reklamlı Disney+ bugün itibarıyla ABD’deki kullanıcılar için açıldı. Gelin yeni hizmetin detaylarına bakalım.

Diğer ülkelere 2023’te gelecek olan reklamlı Disney+, ABD’de 7,99 dolar ücretle çıkış yaptı

Disney+, reklamlı abonelik sistemini ‘Disney+ Basic’ ismi altında aylık 7,99 dolarlık bir ücretle kullanıma sundu. Yeni sistem, şimdilik yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki müşteriler tarafından kullanılacak. Diğer ülkelere ise 2023 yılı içinde gelecek.

Reklamlı Disney+, reklamsız olan ve 10,99’luk bir fiyat etiketine sahip reklamsız sistemden 3 dolar daha ucuz. Bunun yanı sıra yeni sistemde şirketin kullanıcılara oldukça iyi hizmet sunmaya devam ettiğini de görebiliyoruz. Disney+, reklamlı aboneliğe sahip kullanıcılara Full HD, HDR10, 4K Ultra HD, IMAX Enhanced gibi yüksek kaliteli görüntü sunmayı sürdürürken aynı anda dört cihazdan yayına da izin vermeye devam ediyor. Dahası, kullanıcılar tüm içeriklere erişmeye devam edebilecek.

Offline izlemeye ise yeni abonelik sisteminde yer verilmiyor. Ayrıca GroupWatch, SharePlay ve Dolby Atmos da reklamlı Disney+’a dahil değil. Bir Disney sözcüsü, TechCrunch’a verdiği demeçte gelecekte bu üç özelliğe de destek vermeyi planladıklarını ekledi. Reklamlara gelecek olursak; 15, 30 ve 45 saniyelik reklamlar abonelik sisteminde yer alacak ve saatte ortalama dört dakikalık reklam gösterilecek. Ayrıca çocuklar için olan içeriklerde reklam yer almayacak.

Türkiye’de ne kadarlık fiyata sahip olur?

Bugün abonelik fiyatlarına ciddi oranda zam uygulayan Disney+, ülkemizde yerel fiyatlandırma uyguluyor. Bu da ABD’de 10,99 dolar olan normal abonelik ücretinin ülkemizde 64,99 TL olmasını sağlıyor. Bu doğrultuda düşündüğümüzde reklamlı Disney+’ın 40-50 TL bandında bir fiyat etiketine sahip olabileceğini tahmin edebiliriz. Tabii ki bu konuda kesin bir sayı vermek henüz mümkün değil.

Geldik hepimizin aklındaki soruya: Netlflix’in mi, yoksa Disney+’ın mı reklamlı abonelik sistemi daha iyi?

Gelelim en çok merak edilen konuya. Bilindiği üzere Netflix de geçtiğimiz ay reklamlı aboneliğini belli ülkelerde kullanıma sunmuştu. Peki, büyük rekabet içerisinde olan bu iki büyük platformun uygun fiyatlı versiyonlarından hangisi daha iyi? Fiyata ve sunulan hizmetlere bakalım.

Netflix’in reklamlı aboneliğinin fiyatı 6,99 dolar. Disney+’ınki ise 1 dolar daha pahalı olarak 6,99 dolar olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda Netflix’in önde olduğunu söylemek mümkün. Reklam gösterme kısmında ise hemen hemen aynılar. Her iki platform da saatte dört adet reklam ile sınırlandırıyor. Netflix 15 ve 30 saniyelik reklamlar gösterirken Disney+ ise 15, 30 ve 45 saniyelik reklamlar gösteriyor.

Sunulan özelilklere bakacak olursak arada büyük bir farkın olduğunu görüyoruz. Netflix, yalnızca 720p HD kalite sunuyor. Bunun yanı sıra aynı anda tek cihazdan izlemeye olanak tanınırken reklamlı abonelikte içeriklerin %10’u eksik oluyor. Yani tüm Netflix kataloğuna ulaşamıyorsunuz. Öte yandan Disney+, Netflix’in aksine reklamlı aboneliğe sahip olanlara yüksek kalitede video izleme imkânı sunmaya devam ediyor. Buna ek olarak yeni sistemde tüm Disney+ içeriklerine de erişim sağlamak mümkün. Her iki platformda da offline izleme ve indirme seçeneğinin olmadığını ekleyelim.

Sonuç olarak Disney+’ın reklamlı abonelik sisteminin, biraz daha pahalı olmasına rağmen sunduğu özelliklere Netflix’in önüne geçtiğini söyleyebiliriz. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir