1. Ana Sayfa
  2. Genel

Rekabet Kurulu’ndan Facebook ve WhatsApp’a Soruşturma

Rekabet Kurulu’ndan Facebook ve WhatsApp’a Soruşturma
0

Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp Hakkında Soruşturma Başlattı

Resmi bir açıklama yayınlayan Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp hakkında soruşturma başlattıklarını duyurdu. Ayrıca WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğu da durdurulmuş durumda.

Rekabet Kurulu, son günlerin en fazla konuşulan gündem maddesi olan yeni WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlatan Rekabet Kurulu, WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu da durdurdu.

Rekabet Kurulu’nun Facebook ve WhatsApp’a soruşturma başlattığını açıkladığı duyuru şu şekilde:

Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.”kaynak: https://t24.com.tr/haber/rekabet-kurulu-ndan-facebook-ve-whats-app-hakkinda-sorusturma-verilerin-paylasilmasi-zorunlulugu-durduruldu,925840
 
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap