Rekabet arttı: Google, bünyesine yapay zeka ekliyor!
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Rekabet arttı: Google, bünyesine yapay zeka ekliyor!

0

 

Teknoloji devi Google, Gboard adlı yapay zeka uygulamasıyla yapay zeka çalışmalarına başladı! İşte detaylar..


OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka destekli ChatGPT, birçok alanda aynı anda özgün bir şekilde öne çıkıyor. Sohbet robotunun, bu sayede Bing ve Google gibi arama motorlarının da önüne geçeceği düşünülüyordu. Fakat Microsoft’un Bing’e yapay zeka eklemesiyle bir tek Google geri planda kaldı. Bugün ortaya çıkan habere göre Google da Gboard üzerinden bünyesine yapay zeka özellikleri ekliyor.

Google Gboard metin odaklı görsel sunan yapay zeka ürünleri sunacak


Teknoloji devi Google, özgün ve birçok alanda makale sunabilmesi nedeniyle ChatGPT’nin gerisinde kaldı. Hatta ortaya çıkan bazı raporlara göre bu şekilde devam ederse insanlar, sadece ChatGPT adlı sohbet robotuna bile yönelebilir.

Google da bunu önlemek adına yapay zeka alanında çalışmalara başladı. Teknoloji devi firma, Gboard adlı sanal klavye uygulaması aracılığıyla yapay zeka alanında hizmet verecek. Buna göre uygulama, girilen metinler sayesinde yapay zeka kullanıcılar için görüntü oluşturacak.

Google tarafından gerçekleşen bu çalışma şu an için yeni başladı ve hala devam ediyor. Fakat ilerleyen zamanlarda en iyi ve gelişmiş haliyle kullanıcılar için sunulacak. Yapay zeka destekli Gboard uygulamasının ne zaman kesin ve tamamlanmış olarak geleceği belli değil. Fakat Mayıs ayında gerçekleşmesi beklenen Google I/O etkinliğinde duyurulması muhtemel.

Yapay zekanın hızla gelişmesi ve yaygınlaşması, büyük ve gelişmiş şirketler arasındaki rekabetin sınırlarını zorluyor. Bir anlamda yapay zeka kullanıcıları için çeşitliliğin artması olumlu karşılanıyor. Bir diğer yandan ise birçok alanda özgün çalışmalar vermesi, iş gücünü ilerde ele alacağını düşünüyor. Bu durum firmalar tarafından iyi karşılanırken çalışanlar tarafından ise korkutuyor demek yerine olacaktır.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir