1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Ransomware İle Mücadele

Ransomware İle Mücadele
+ - 0

Ransomware modern zararlı yazılımların en pahalısıdır. Bulaştığı bilgisayarlarda veri kırılmasına neden olarak bütün dosyaları şifreliyor ve şifreyi çözen anahtar karşılığında müthiş miktarlarda ücret talep ediyor. Hem masraflı, hem de oldukça sinir bozucu olan ransomware tehdidi, son yıllarda sıradan kullanıcılardan devlet dairelerine kadar pek çok yere bulaştı. Üstelik ransomware bulaşan bazı yüksek profilli kurumlar, saldırganların istediği fidyeyi ödemek zorunda kaldı. Ancak doğru önlemler ile en azından ransomware tehdidini azaltabilirsiniz.

Ramsomware öncelikle güncel olmayan uygulamaları hedef aldığından uygulamalarınızı güncel tutmaya çalışın. Özellikle Adobe, Microsoft ve Oracle yazılımlarını her zaman güncel tutmaya özen gösterin.

Windows’un kullanıcı hesabı denetimi, üçüncü parti yazılımlar yönetici seviyesinde değişiklik yapmak istediği zaman kullanıcıya haber verir. Bu sayede yönetici izni gerektiren uygulamaların kontrolü tamamen sizde olur.

Pop-up’lar çoğunlukla kötü niyetli kişiler tarafından malware yaymak için kullanılır. Buna engel olmak için pop-up’ların çıkmasını tamamen engellemek en güvenli tercih olacaktır. Pop-up’ları engellemek için tarayıcı eklentileri kullanabilirsiniz.

E-posta ekleri, en sık kullanılan ransomware yayma yöntemlerinden biridir. Bu sebeple eğer webmail sunucunuz belirli dosya uzantılarını engellemenize izin veriyorsa, “.exe”, “.vbs”, “.scr” gibi uzantıları engellemek, e-posta yoluyla ransomware bulaşmasını büyük oranda engelleyecektir.

Ne kadar dikkatli olursanız olun, zararlı yazılım tespiti için bir güvenlik yazılımı bulundurmak her zaman daha güvenlidir.

Sisteminizin güncel bir yedeğini mutlaka tutun. Güncel bir yedek Ransomware saldırganlarına karşı kullanabileceğiniz önemli bir koz olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda; sabit diskinizi temizleyip son yedeklemeyi geri yüklemeniz yeterli olacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yorum Yap