Rahatsız Edici Reklamları Önleme Yöntemleri
  1. Ana Sayfa
  2. Adsense

Rahatsız Edici Reklamları Önleme Yöntemleri

0

İnternette web sayfalarını görüntülerken reklamların tarayıcımızı kapladığına, istenilmeyen sitelere yönlendirdiğine ya da bilgisayarımıza zorla program indirme girişimlerine hepimiz şahit olmuşuzdur. Google’ın amansızca mücadele ettiği hileli reklamlar, kullanıcıların sinirlerini alt üst etme ve bilgisayarlara zarar verme konusunda oldukça başarılılar. Google, yayınladığı bir raporda 2016 yılında 1.7 milyar kötü amaçlı reklam içeriğini engellediğini açıkladı. Raporda, geçtiğimiz yıl engellenen reklam içeriklerinin 2015 yılına oranla çok daha fazla sayıda olduğu vurgulandı. 

Görmek istemediğiniz reklamların hedefi oluyorsanız, bu noktada tarayıcınızı can sıkıcı reklamlardan kurtarmak istiyorsanız ne yapmanız gerekiyor?

Öncelikle birkaç hususu aklınızın bir köşesine not etmekte fayda olacaktır. Reklam engellemek sadece sizi rahatsız ettiğinize inandığınız reklamları değil topyekun, tüm reklamları engelleme manasına gelmektedir.

Birçok reklam kullanacağınız eklenti ya da programlarla engellenecek, istisnai olarak bazı reklam içerikleri yine de tarayıcınızda belirecektir. Bu da yine problem teşkil edecektir. Beğenin ya da beğenmeyin web sayfaları mevcudiyetlerini devam ettirmek için gelire ihtiyaç duymaktadır.

Markalaşmış, bilinirliği yüksek, büyük web siteleri sponsor içerikler, ortaklıklar vb yöntemlerle gelir ihtiyaçlarını karşılarken küçük olarak niteleyebileceğimiz sayfalar aynı imkanlarına sahip olmayabiliyorlar. Reklam gelirlerindeki büyük düşüşler site hasılatlarını olumsuz etkilediğinde söz konusu web sayfaları yayınlarını sürdüremez hale geliyorlar.

Bazı web sayfaları reklam engelleyici önlemleri kendileri için olumsuz olarak niteliyorlar. Bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde, reklam engelleyici uygulamayı kapatmanızı ya da sitede yayınlanan içeriğe ulaşmak için ücret ödemenizi belirten bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz.

Kimi siteler de yolun etrafından dolanma yöntemini seçerek, reklam engelleyiciyi engellemeyi tercih edebiliyor. Reklam engelleyici yazılımların da bir sınırı olduğunu hatırlatmakta fayda var. 

Sinsi reklamlar yeni yollar bularak bir şekilde ekranınızda belirebiliyor. Bu durum, reklam engelleme yazılımlarının da sürekli olarak kendini geliştirmesi ihtiyacını ortaya çıkıyor. Bazı reklam engelleyiciler ‘kabul edilebilir reklam’ listeleri hazırlayarak aslında sizi rahatsız edebilecek reklamlara da vize vermiş oluyorlar. Tüm bu yazılanların toplamında bunun kısır bir döngü olduğu ve sürüp gideceği sonucunu da çıkarabiliyoruz.

Nereden Başlanır

Masaüstü bilgisayar, akıllı cep telefonu, tablet de kullansanız konu reklam engellemeye geldiğinde çok da fazla seçeneğiniz yok. Nereden başlayacağınıza dair size birkaç fikir verecek önerilerimizi ayrıntılı ve kapsamlı bir liste olarak düşünmeyiniz. Bu öneriler ancak, size her gün karşılaştığınız bu sorunun çözümüne dair doğru yönü işaret edecektir.

Tarayıcılar

Eğer laptop ya da masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız OperaBrave gibi bir tarayıcı kullanarak reklamları engelleyebilirsiniz. Opera tarayıcısı doğrudan reklamları engellemeniz için kısmen yeterli olacaktır.

Tarayıcı yazılımını indirip bilgisayarınıza kurduğunuza içinde hazır olarak gelen bir reklam engelleyicisi mevcut. 

Reklam engellemek için ekstradan başka bir yazılım kurmanıza gerek kalmıyor. Belli başlı web sayfaları için reklam engelleme özelliğini kapatmayı tercih de edebiliyorsunuz. Günlük olarak sıklıkla kullandığınız örneğin bir haber sitesi için böyle bir tercih de yapabilirsiniz. Brave tarayıcısı biraz daha farklı çalışıyor. Tarayıcıya her ay belli bir miktar para ödemesini tanımlayarak sayfalarını ziyaret ettiğiniz içerik yayıncılarına bu tanımlanmış olan miktardan ödeme yapılmasını sağlayabiliyorsunuz.

Reklam Önleyici Eklentiler

İnternette gezinmek için Chrome ya da Firefox gibi tarayıcıları kullanıyorsanız, rahatsız edici reklamların görüntülenmesini engellemek için çeşitli eklentiler size yardımcı olacaktır.

Bunların en başta gelenleri arasında Adblock ya da Adblock Plus eklentilerini zikredebiliriz. İsmi geçen eklentiler reklamları engelleme de gerçekten başarılı hatta Facebook’ta dahi gösterilen reklamları engelleyebiliyor. Bu eklentiler kullanıcıların tekil olarak sayfada bulunan bir resmi, bannerı ya da herhangi bir unsuru engellemesine imkan sağlıyor. Adblock Plus eklentisi, sayfada bulunan bir reklamı ‘kabul edilebilir’ olarak tanımlayıp gösterilmesine izin de verebiliyor.


Mobil Platformlar

Eğer Android işletim sistemli bir mobil cihaz kullanıyorsanız, Chrome tarayıcınızda sağ üst köşede bulunan üç noktaya dokunun. Açılan menüde Ayarlar sekmesine dokunun ve biraz aşağı kaydırarak Site Ayarları sekmesine geliniz. Buradaki seçeneklerde “Pop-up’lar”a dokunarak kaydıraçı sağa doğru kaydırarak reklam engelleme özelliğini aktif ediniz. Eğer seçili bir Android tarayıcıda reklamlarla başınız beladaysa, tarayıcının içinde menüye dokunun. Burada, Daha Fazla>Ayarlar>Gelişmiş yolunu takip ederek Pop-up’ların görüntülenmesini engellemenin bulunduğu kaydıraçı sağa doğru kaydırarak reklam gösterilmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca Google mağazasından üçüncü parti reklam engelleme yazılımı da indirip cihazınıza kurabilirsiniz. Bu tür yazılımları cihazınıza kurmadan evvel yazılım hakkında araştırma yapmanız ve kullanıcılarının yorumlarını okumanız faydalı olacaktır.

iOS işletim sistemli cihazlarda reklamları engellemek için Ayarlar>Safari yolunu takip ederek Pop-up’ları engelle seçeneğini yeşile dönecek şekilde kaydırınız. Diğer reklamlar için cihazınıza reklam engelleyici uygulama indirmeniz gerekiyor.

Şu an en favori yazılımlardan olan ‘Crystal’ uygulamasını cihazınıza indirip kurabilirsiniz.  Uygulamayı kurduktan sonra Ayarlar>Safari>İçerik Engelleyici yolunu takip ederek Crystal uygulamasını seçebilirsiniz. Bu seçimi yaptıktan sonra Crystal uygulamasına girerek gösterilmemesini istediğiniz reklam içeriklerini engelleyebilir, ‘kabul edilebilir’ reklamlar listesi oluşturabilirsiniz. 

Bir beyaz liste oluşturarak güvendiğiniz web sayfaları bu listeye ekleyebilir, belirlenmiş web sayfalarında gösterilecek reklamlara izin verebilirsiniz.

Reklam engelleme özelliği olan tarayıcıların mobil platformlar için uygun olan sürümleri de mevcut. Buna örnek olarak Opera tarayıcısını gösterebiliriz. Opera’nın Android ve iOS işletim sistemlerine uygun sürümlerini uygun olan cihazınıza indirip kurabilirsiniz.

Opera tarayıcısını indirip cihazınıza kurduktan sonra Menü ikonuna dokunarak çark simgesini görüntüleyin. Çark simgesine dokunduktan sonra ayarlar ekranına ulaştığınızda İçerik sekmesinde bulunan ‘açılır pencereleri engelle’ seçeneğini aktif hale getiriniz.

Kaynak:  https://www.incehesap.com/icerik/rahatsiz-edici-reklamlari-onleme-yontemleri/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap