Putin, Rusya’yı Küresel İnternet Ağından Çıkaracak Yasayı İmzaladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın küresel internet ağından çıkıp ulusal internet ağına dönmesinin yolunu açan yasayı imzaladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın küresel internet ağından çıkıp ulusal internet ağına dönmesinin yolunu açan yasayı imzaladı.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Rusya, internet bağlantısı konusunda son derece radikal bir kararı yürürlüğe koydu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan yeni Rus İnternet Yasası’na göre Rusya, olası bir teknik arıza ya da tehlike durumunda tüm ülkeyi Dünya Çapında Ağ’dan (WWW) çıkarabilecek.

YasaRus iletişim ağının merkezileştirilmesine yol açıyor. Böylece siber tehditler, teknik arızalar ya da farklı durumlarda ülkenin internet servis sağlayıcıları, Rusya’nın internetini küresel internet ağından çıkarabilecekler. Böylece Rusya, dünyanın geri kalanından bağımsız bir ulusal internet ağına sahip olacak.

Rusya’nın sürekli olarak siber saldırılara maruz kalan bir ülke olduğunu düşünürsek ağ bağlantısının okyanus ötesindeki yabancı sunuculardan kesilmesi mantıklı bir hamle gibi görünebilir. Bununla birlikte internet bağlantısı merkezileştirileceğinden tüm internet trafiği izlenebilecek ve sansürlenebilecek.

Rusya’daki büyük şirketler, Putin’in bu ulusal internet hamlesine destek veriyorlar. Kullanıcılar tarafındaki genel endişe ise internetin Çin benzeri şekilde ağır bir sansüre maruz kalması. Rusya, geçtiğimiz dönemde olası bir tehlike durumu için tüm ülkenin internetini küresel ağdan kesmeyi test etmişti.

Kaynak:  https://www.forbes.com/sites/zakdoffman/2019/05/01/putin-signs-russian-internet-law-to-disconnect-the-country-from-the-world-wide-web/#2e8f3aaf1bf1

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alman Teknoloji Şirketine Göre Telefonunuzu Muhtemelen Yanlış Şarj Ediyorsunuz!

Bir Bomba Daha Patlatan Netflix, Fİ’yi Satın Aldı