1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Putin, Rusya’yı Küresel İnternet Ağından Çıkaracak Yasayı İmzaladı

Putin, Rusya’yı Küresel İnternet Ağından Çıkaracak Yasayı İmzaladı
0
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın küresel internet ağından çıkıp ulusal internet ağına dönmesinin yolunu açan yasayı imzaladı.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Rusya, internet bağlantısı konusunda son derece radikal bir kararı yürürlüğe koydu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan yeni Rus İnternet Yasası’na göre Rusya, olası bir teknik arıza ya da tehlike durumunda tüm ülkeyi Dünya Çapında Ağ’dan (WWW) çıkarabilecek.

YasaRus iletişim ağının merkezileştirilmesine yol açıyor. Böylece siber tehditler, teknik arızalar ya da farklı durumlarda ülkenin internet servis sağlayıcıları, Rusya’nın internetini küresel internet ağından çıkarabilecekler. Böylece Rusya, dünyanın geri kalanından bağımsız bir ulusal internet ağına sahip olacak.

Rusya’nın sürekli olarak siber saldırılara maruz kalan bir ülke olduğunu düşünürsek ağ bağlantısının okyanus ötesindeki yabancı sunuculardan kesilmesi mantıklı bir hamle gibi görünebilir. Bununla birlikte internet bağlantısı merkezileştirileceğinden tüm internet trafiği izlenebilecek ve sansürlenebilecek.

Rusya’daki büyük şirketler, Putin’in bu ulusal internet hamlesine destek veriyorlar. Kullanıcılar tarafındaki genel endişe ise internetin Çin benzeri şekilde ağır bir sansüre maruz kalması. Rusya, geçtiğimiz dönemde olası bir tehlike durumu için tüm ülkenin internetini küresel ağdan kesmeyi test etmişti.

Kaynak:  https://www.forbes.com/sites/zakdoffman/2019/05/01/putin-signs-russian-internet-law-to-disconnect-the-country-from-the-world-wide-web/#2e8f3aaf1bf1

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.