Protein Tozu Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Genel

Protein Tozu Nedir?

0

Protein tozları, soya unu, yumurta beyazı, süt tozu, peynir altı suyu gibi doğal gıda ekstreleri ve bazı vitamin karışımından oluşur. Sağlıklı bir yaşam için günde belli oranlarda protein almamız gerekir tabiki bunu ilk olarak doğal besinlerden karşılamaya çalışmalıyız. Kişilerin her gün aksatmadan belirli miktarlarda protein almaları biraz zor olduğundan dolayı insanlar daha çok protein tozlarına yöneliyor özellikle de sporcular olmak üzere.

Protein tozları birçok kişinin, özellikle spora yeni başlayan gençlerin ailelerinin endişe duydukları bir konudur. Bunun sebebi, çoğu konuda olduğu gibi eksik ya da yanlış bilgilerdir.
Bu konuda öncelikle bilinmesi gereken husus, protein tozlarının ilaç olmadığıdır. Dolayısıyla güvenilir markaların ve katkısız olan protein tozları kesinlikle zararlı değildir. Protein tozlarının, zararlı sanılmasının en büyük nedeni, spor yapan bazı kişilerin çabuk gelişmek için kullandıkları bazı doping ilaçları gurubundan olduğunun düşünülmesidir.

protein-tozu-neden-kullanilir

Protein tozları ikiye ayrılır; Whey ( Çabuk sindirilen ) ve Kazein ( Daha uzun sürede sindirilen ) protein tozlarıdır. Whey protein tozları çabuk sindirildiği için genelde antrenmanın hemen sonrasında alınarak yıpranan kasların yıkıma uğramasını engelleyip onları beslemek için kullanılır. Kazein protein tozları ise uzun zamanda sindirildikleri için kişilerin uzun süre protein alma imkanı bulamadıkları durumlarda tercih edilebilir.

Protein tozunu, hamileler, 12-13 yaş altı çocuklar, karaciğer ve özel bazı hastalıkları olanların haricinde; günlük yeterli protein miktarını alamayan herkes kullanabilir.

Bazı üreticilerin ürünün daha etkili olması ve bu sayede satışını artırmak amacıyla protein tozlarına hormon, steroid gibi maddeleri kattıkları bilinmektedir. Bu durumda zarara uğramamak için lütfen bilinen yerlerden veya eczanelerden alışverişinizi yapın.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir