Poşet Çaylar Hakkında En Çok Sorulan Sorular
 1. Anasayfa
 2. Genel

Poşet Çaylar Hakkında En Çok Sorulan Sorular

0

İnsan vücudunun sağlıklı işlevini sürdürebilmesi için gerekli temel öğeler olan vitaminler, mineraller, bitkisel proteinler, karbonhidratlar vb. yanı sıra biyolojik etkilere sahip sekonder metabolitler (fenolik bileşikler, flavonoitler, vd.) için bitkilerin en önemli kaynağı oluşturduğunu bilinir. Her zaman bitkilerin çay olarak uygulanmasının en eski ve en basit ilaç şekli olarak bilindiğinin altını çizilir. Bir bitki materyalinin çay olarak kullanıldığında etkili olabilmesi için en önde gelen koşullardan birinin sıcak su içerisinde eşit oranda dağılabilmesi olduğunu belirtilir. Güvenilir markalar tarafından hazır halde sunulan poşet bitki ve meyve çayları, gerek kullanım kolaylığı sağlaması ve gerekse uzmanlar tarafından en doğru bitkilerin, en doğru oranlarda harmanlanarak hijyenik bir şekilde tüketiciye sunulması nedeniyle maksimum yararın sağlanabilmesi bakımından avantaj sağlamaktadır.

Hepimiz ilaç takviyesinin yanı sıra poşet bitki ve meyve çayları kullanmaya çalışırız. Bu kendimizi iyi hissetmemizi, soğuk günlerde daha dirençli olmamızı, rahatlamamızı, bitki çaylarından yeni lezzetler almamızı sağlar. Peki pratik olduğu için tercih ettiğimiz poşet çaylarda kullanılan ip, zımba ve lifler ne kadar sağlıklı? Poşet çaylar sağlığımıza ne gibi fayda ya da zarar verebilir?

poset-cay

Uygun koşullarda üretilmiş ve saklanmış olan poşet çaylar herhangi bir zehirlenmeye neden olmaz. Hastalıklarda tedavi edici değillerdir, ancak doktor tedavisi yanında destek olarak kullanılabilirler.  Poşet çaylarda kullanılan lifler yani filtre kâğıdı, bitki ve meyvelerin içindeki etken maddelerin suya geçişini sağlayan doğal liflerden üretilmiştir. bu demektir ki bu lifler zararlı değildir. Poşet çaylarda alüminyum zımba kullanılır. Gıdaya uygunluk sertifikası bulunan alüminyum tel teknolojisi ile üretilmiş ürünlerin tüketilmesinde sağlık ve hijyen açısından hiçbir sakınca yoktur. İzinli üretilen çaylarda bu tür bir risk söz konusu değildir. Kullanılan ipler ise, Tarım Bakanlığı’ndan izinli ve kaliteli tüm bitki ve meyve çayları uluslararası standartlara, yönetmeliklere ve Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olarak üretilmektedir ve bu ürünlerde bu tür bir risk söz konusu değildir. Bazı ürünlerde demleme tavsiye edilmez. Kullanım şekli için ambalaj üzerindeki tavsiyeler dikkate alınmalıdır.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir