1. Ana Sayfa
  2. Android

Polonya’da Halk, Kafasını Akıllı Telefondan Kaldırmayanlar İçin Yol Yaptı!

Polonya’da Halk, Kafasını Akıllı Telefondan Kaldırmayanlar İçin Yol Yaptı!
0

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri elimizden düşmemeye başladı. Bu durum zaman zaman yayalar açısından tehlikeli olduğundan, Polonya, akıllı telefon kullanıcılarına özel kaldırım yaptı.

Polonya’nın başkenti Varşova’da, akıllı telefon kullanıcıları yürürken rahat etsin ve diğer insanlara da zarar vermesin diye, telefon kullanıcılarına özel yol yapıldı. Fakat burada dikkat çeken bir detay var, zira bu yolu belediye değil, vatandaşlar yaptı.

Varşova Teknik Üniversitesinin bulunduğu Nowowiejska Sokağı, öğrencilerin oluşturduğu yaya trafiği ve bu sırada telefon kullanımının getirdiği yavaşlık, çevre sakinlerinin rahatça dolaşamamasına sebep oldu. Bu konuda inisiyatif kullanan sakinler, bisiklet yolunun kenarına telefon yolu açtı.

Kaldırımın bir kısmını beyaz çizgilerle ayıran Nowowiejska sakinleri, bu kısma kambur görünen ve elindeki “ışıltılı ekrana” bakan bir adam resmi de çizdi. Buna gelen tepkiler farklı farklı olurken bazıları bunun isabetli olduğunu, bazıları ise sokakta etrafına dikkat etmeden telefona bakanların psikologa gitmeleri gerektiğini söyledi.

Varşova Belediyesi’nin bu “yeniliği” özümseyip diğer bölgelere yayıp yaymayacağı ise bilinmiyor.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/dunya/polonyada-yayalar-icin-akilli-telefon-yolu-41238524

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap