Polis, Boston Dynamics robotunu işten çıkardı

New York Polis Departmanı tarafından geçtiğimiz yıl “işe alınan” Boston Dynamics robotu Spot, polislik kariyerinin sonuna geldi. Departmanın Digidog olarak isimlendirdiği ve 2019 yılında göreve başlayan robot, emniyet güçleri tarafından pek çok hassas operasyonda kullanıldı

New York Polis Departmanı tarafından geçtiğimiz yıl “işe alınan” Boston Dynamics robotu Spot, polislik kariyerinin sonuna geldi. Departmanın Digidog olarak isimlendirdiği ve 2019 yılında göreve başlayan robot, emniyet güçleri tarafından pek çok hassas operasyonda kullanıldı

New York Polis Departmanı tarafından geçtiğimiz yıl “işe alınanBoston Dynamics robotu Spot, polislik kariyerinin sonuna geldi. Departmanın Digidog olarak isimlendirdiği ve 2019 yılında göreve başlayan robot, emniyet güçleri tarafından pek çok hassas operasyonda kullanıldı

Üzerindeki kameralar ve sensörler sayesinde engelleri kolayca aşıp bölge kontrolü yapabilen robot, özellikle kapalı alanlarda silahlı saldırganları tespit etmekte kullanılıyordu. Ancak vatandaşlar ve politikacılardan gelen tepkiler, Digidog’un işini kaybetmesine neden oldu.😌

Boston Dynamics sözleşmesi iptal edildi

Deneme aşamasında olan ve Ağustos ayına kadar kullanılmaya devam edilmesi planlanan Digidog, ırkçılık ve fişleme tartışmalarının ortasında kaldı. Sürekli kayıt yaparak vatandaşları fişlediği ve özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği iddia edilen robot, gelen tepkilerden sonra görevden alındı. Konuyla ilgili açıklama yapan NYPD‘nin istihbarat ve terörle mücadeleden sorumlu komiser yardımcısı John Miller, Boston Dynamics ile yapılan kira sözleşmesinin iptal edildiğini söyledi.

Polis robotu Digidog, New York sokaklarında devriye atarken.

İlk günden itibaren projeye karşı olan New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, yaptığı açıklamada memnuniyetini dile getirdi. Blasio yaşanan olayla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Digidog‘un yere serildiğine sevindim. Makine ürpertici ve yabancılaştırıcıydı. Ayrıca New York vatandaşlarına yanlış bir mesaj veriyordu.”

Ekim ayından bu yana suç mahallerinde ve rehine operasyonlarında kullanılan Boston Dynamics robotu sık sık eleştirilerin odağı oluyordu. Geliştirdikleri teknolojilerin askeri amaçlı kullanılmasına karşı olmasıyla bilinen Boston Dynamics ise konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Döviz kurunun artmasıyla akıllı telefon fiyatları bir hayli yükseldi. Bu nedenle kullanıcılar, telefon satın almadan önce birçok detayı göz önünde bulunduruyor. Bu detaylardan biri de şüphesiz cihaz için sunulan garanti türü.

Distribütör garantili nedir? Güvenilir mi?

Şirketin yaklaşık bir yıl önceki duyurusunun ardından nihayet Telegram'a grup video görüşmeleri özelliği eklenecek. CEO Pavel Durov, kendi Telegram kanalından özelliğin ekleneceği tarihi açıkladı.

Telegram CEO’su açıkladı: Grup video görüşmeleri özelliği geliyor