Pixar’ın Luca mükemmel bir yaz filmi
 1. Anasayfa
 2. Genel

Pixar’ın Luca mükemmel bir yaz filmi

0
Güneş, yüzme ve deniz canavarları. Plajda uzun bir günün ardından gelen çok özel bir yorgun olduğunuz zamandır.Bu mükemmel bir yaz filmidir.Enrico Casarosa‘nın (daha önce Pixar‘ın 2011 kısa La Luna‘sını yöneten) yönettiği deniz canlıları hakkındaki bir hikayesi. Luca (Jacob Tremblay), deniz altındaki bir aile çiftliğinde korunaklı bir hayat yaşayan, üstündeki insan dünyasına büyük ölçüde dikkat etmeyen genç bir canavardır.

Bildiklerinin çoğu, “kara canavarlarının” “cinayet yapmak için burada ” olduğunu söyleyen ebeveynlerinden geliyor.” Yine de, bu tehlike duygusuna rağmen — ya da belki de — insan dünyası tarafından büyülendi.İskambil kartları ve çalar saatler gibi rastgele nesneler toplar ve okyanusun dışındaki dünyanın nasıl bir şey olduğunu hayal eder. (Ariel ile hızlı arkadaş olur. Sonra bir gün, o karada yaşayan Alberto (Jack Dylan Grazer) adında başka bir genç canavar karşılar. Luca’nın insan dünyasına olan tomurcuklanan takıntısı, Alberto’nun duvarında basitçe okuyan bir poster gördüğünde zirveye ulaşır: “Vespa özgürlüktür.” İkisi o zaman ve orada bir Vespa‘ya sahip olmaları gerektiğine karar veriyor.

 
Fotoğraf: Pixar Animasyon Stüdyoları
Luca ve Alberto, hayallerindeki scooter’ı bulmak için yakındaki bir İtalyan sahil köyünü ziyaret ettiklerinde insan gibi davranırlar. Sonunda bir plan yaparlar: Giulia adında yeni bir insan arkadaşının yardımıyla bir Triatlona girerler, böylece bir Vespa satın almak için ödül parasını kullanabilirler. (Filmin İtalya’da gerçekleştiğini unuttuysanız, triatlon etkinliklerinden biri makarna yemeye adanmıştır.)

Filmin özü Alberto ve Luca arasındaki tomurcuklanan dostluktur. İkisi kutupsal karşıtların yakınında. Luca, temkinli ama yaratıcı; Alberto, küstah ve risk almaya eğilimli. Birbirlerini farklı şekillerde itiyorlar. Alberto, Luca’ya cesur bisiklet sürmek ve diğer stuntlarla kabuğundan çıkmasına yardım ederken, Luca Alberto’ya hayatın sadece eğlenmekten daha fazlası olduğunu gösteriyor. 
 
Çoğunlukla, Luca’nin hikayesi beklenen ritimleri takip ediyor. İkisi yakınlaşır, sonunda çatışır ve Giulia’nın ilişkileri üzerindeki etkisi ile başa çıkmak için mücadele eder. 
 
Yarışmaya hazırlanırken insan dünyasına uyum sağlıyorlar — Luca bisiklet sürmeyi öğrenirken, Alberto çatalı çalıştırmak için mücadele ediyor-ve gelato gibi yeni zevkleri keşfediyor. Aynı zamanda, sürekli bir tehlike duygusu var; yağmur yağdığında, köylülerin deniz canavarlarından ne kadar nefret ettikleri göz önüne alındığında, özellikle korkutucu olan çocukların öğrenileceğinden endişeleniyorsunuz.
Ama Luca’nın öngörülebilir doğası beni hiç rahatsız etmedi,çünkü çok çekici. Animasyonda gerçek bir dokunsal his var. Bir deniz canavarı bir insana dönüştüğünde dalgalanma etkisi sarsıcıdır, ancak bir parça kabarcık sargısı patlatmak gibi neredeyse tatmin edicidir.

 
 
 Luca, kürdan ve hamuru yapılmış gibi görünen abartılı karakterlerle bir stop-motion prodüksiyonunun atmosferine sahiptir. Her şey filmin rahat doğasına katkıda bulunur. Aynı zamanda, bu bir CG filmi olduğu için, özellikle su samuru gibi yüzen deniz canlılarını gördüğünüzde bir akışkanlık var. (Su inanılmaz derecede gerçekçi görünüyor.) Bir çift arkadaşın suda yarıştığını, yunuslar gibi atladığını ve bu süreçte sürekli olarak şekil değiştirdiğini görmek inanılmaz bir özgürlük duygusu yaratır.
 
Belki de Luca ile ilgili en etkileyici şey, tamamen gerçekleşmiş iki dünyaya sahip olmasıdır. Şirin, güneş sırılsıklam köy 1950’lerin kartpostal hayat buluyor gibi görünüyor ve sadece birkaç saat güneşte tembellik yapmak istiyorum yapar. Yine de Pixar, oyuncakların hayatı ya da ölülerin ülkesi olsun, gizli dünyaların ayrıntılarını hayal etmek için esrarengiz bir yeteneğe sahiptir — ya da bu durumda, deniz canavarlarının günlük deneyimi. Luca’nın bir çiftlikte balık tuttuğunu ve babasının Westminster benzeri bir yarışmadan önce yengeçleri sevdiğini göreceksiniz. Luca’nın yüzeye yaptığı geziler keşfedildiğinde, ailesi onu yarı saydam fener balığı amcasıyla derin denizde yaşamaya göndermekle tehdit ediyor. Deniz canavarlarını garip ya da korkutucu olarak sunmak yerine, hemen insanlığın sualtı meslektaşları olarak gösterilirler. Sadece, bilirsin, mor solungaçlarla.Birçok Pixar filmi gibi, Luca da tam olarak çığır açıcı değil. Bu, tahmin edilmesi büyük ölçüde kolay olan aile dostu bir hikaye. Ama bu büyük duygusal ritimlerden hiçbir şey almaz. Çocuklar kavga ettiğinde, izlemek trajiktir. Yalnız bir Giulia’nın arkadaşlığı keşfetmesine yardım ettiklerinde, kalbinizi ısıtır. Hikaye, kabul hakkında çok düzgün ve düzenli bir mesajla sona eriyor ve yine de yardım edemedim ama sonunda biraz ağladım. Luca çok özel bir ruh hali yaratır ve sıcak bir yaz gecesine tam olarak uyan bir ruh halidir.

Kaynak:https://www.theverge.com/22536641/luca-review-pixar-disney-plus.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir