Piri Reis’in gizemli haritasındaki görüntüler bilim insanlarını şoke etti
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Piri Reis’in gizemli haritasındaki görüntüler bilim insanlarını şoke etti

0

Piri Reis‘in haritası 1929‘da keşfedilene kadar birkaç yüzyıl boyunca ‘gizlendi’. Bu haritanın en şaşırtıcı yanı, tarih ders kitaplarının söylediği gibi, 1820′ye kadar hakkında hiçbir şeyin bilinmediği bir kıtayı – Antarktika‘yı tasvir etmesidir.

İnsanlık tarihi, modern zamanların en büyük gizemlerinden biridir. Ve bizim tarafımızdan bilinen gerçekler, bulunan kanıtlar ışığında şimdi oldukça şüpheli görünüyor. Bu gerçeklerden biri, 1513‘te Konstantinopolis‘te (İstanbul‘da) oluşturulan Osmanlı Amirali Piri Reis‘in haritası oldu.

 

İnsanlığın açıklanamaz olaylarla ilk kez karşılaşması değil. Pek çok örnek var: Bunlar; varlığının mantıksal bir açıklaması olmayan eski anıtlar, kitaplar ve öğretilerdir. Hafıza kaybı yaşayan hastalar olarak, yavaş yavaş insan ırkının tarihini yeniden inşa etmeye çalışıyoruz, ancak tartışmalı gerçekler için makul ve inandırıcı bir açıklama bulamıyoruz.

Bu bilmecede birçok eksik ayrıntı var. Bu detaylardan biri de Piri Reis’in haritasıdır.

Harita, 1929‘da keşfedilene kadar birkaç yüzyıl boyunca ‘gizlendi’. Afrika’nın batı kıyılarını, Güney Amerika’nın doğu kıyılarını ve Antarktika’nın kuzey kıyılarını gösteriyor. Osmanlı Amirali Hacı Muhidin Piri ibn Hacı Mehmed (Piri Reis) tarafından derlendi ve araştırmacılara göre en azından MÖ 4. yüzyılda oluşturulan belgelere dayanıyordu.

 

Bu haritanın en şaşırtıcı yanı, tarih ders kitaplarının söylediği gibi, 1820’ye kadar hakkında hiçbir şeyin bilinmediği bir kıtayı – Antarktika’yı tasvir etmesidir.

İkincisi, harita ayrıca Antarktika’nın 2,5 milyon kilometrekarelik bir alanı olan ve buzla kaplı olmayan Kraliçe Maud Bölgesi’ni de içeriyor. Bilim, buz örtüsünün milyonlarca yıl önce oluştuğunu ve o zamandan beri yoğunluğunu hiç kaybetmediğini söylüyor. Ve Antarktika donmadan önce haritanın oluşturulması imkansız; çünkü o zaman insanlık henüz mevcut değildi.

Tarih profesörü Charles Hapgood, ABD Hava Kuvvetleri hava istihbaratına yazdığı bir mektupta, Antarktika kıyı şeridinin buzla kaplanmadan önce haritada işaretlendiğini kaydetti.

Yarbay Harold Olmeier ise, “Bu haritadaki verileri 1513’teki varsayılan coğrafi bilgi düzeyiyle nasıl ilişkilendireceğimiz konusunda hiçbir fikrimiz yok,” diye yanıtladı.

“Doğru bilgi nesilden nesile aktarılmış gibi görünüyor. İlk haritalar, muhtemelen binlerce yıldır antik dünyanın en büyük denizcileri olan Minoslular veya Fenikeliler gibi bilinmeyen insanlar tarafından çizilmiş olabilir.”

Profesör Hapgood, “Haritalarının İskenderiye Kütüphanesi‘nde saklandığına ve daha sonra orada çalışan coğrafyacıların bu verileri birlikte topladığına dair kanıtımız var “dedi.

 

Matematikçi Richard W. Strachan ile güçlerini birleştiren Prof. Hapgood, başka bir şaşırtıcı şeyi daha açıkladı: Harita, modern uydu görüntülerine benziyordu, bu yüzden çok yüksek bir yükseklikten çekilmiş bir hava fotoğrafını tasvir ediyor gibiydi. Ama ileri yaşına bakılırsa bu mümkün olabilir mi?

İşte paleocontact teorisinin en ünlü ideologlarından biri olan Erich von Daneken tarafından yapılan bir gözlem : “Bir uydunun Kahire üzerinde asılı olduğunu ve kamerasını aşağıya çevirdiğini varsayalım. Yukarıdaki resim ortaya çıkıyor: Kahire’den beş bin kilometrelik bir yarıçap içinde, görüntü doğrudur, ancak merkez noktadan uzaklaştıkça, bozulma daha belirgin hale gelir; çünkü Dünya küresel bir şekle sahiptir. Örneğin Güney Amerika, Piri Reis haritasında olduğu gibi daha uzun görünüyor.

Haritanın havadan yapılmış olabileceği fikri mantıksız görünüyor. Milyonlarca yıl önce böyle bir fotoğrafı kim çekebilirdi? Gerekli tüm ölçüm araçlarına sahip olan, oldukça gelişmiş eski uygarlıkların varlığına istemeden inanmaya başlıyorsunuz.

Piri Reis’in haritası şimdilik modern zamanların en büyük sırlarından birinin klasik bir örneği olmaya devam ediyor.

Kaynak: rodopite.net

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap