Pfizer, COVID-19’u tedavi etmek için ilk hapı deniyor
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Pfizer, COVID-19’u tedavi etmek için ilk hapı deniyor

0

Pandemik koronavirüs, birçok ülke aşı kampanyalarına başlamış olmasına rağmen, dünyada her gün binlerce kurban talep etmeye devam ediyor. Şu anda , aslında, spesifik bir tedavi yoktur ve şiddetli semptomları olanlar, bağışıklık sistemi enfeksiyonun üstesinden gelebildiğinde oksijenlenir ve desteklenir.

Bu açıdan bakıldığında, aşının arkasındaki şirket olan Pfizer,COVID – 19 ile enfeksiyonu tedavi etmek için tasarlanan ilk hap olan klinik bir çalışma aşaması 1’de zaten çalışıyor . Amaç, virüsün konakçı hücreler içinde çoğalması gereken spesifik bir enzimi hedeflemek ve bu ilk kez meydana gelir gelmez enfeksiyonla savaşmaktır.

“Covıd-19 pandemisi ile başa çıkmak, virüsle enfekte olanlar için aşı hedefli tedavi yoluyla hem önleme gerektirir. SARS-CoV-2′nin nasıl değiştiği ve COVID-19‘un devam eden küresel etkisi göz önüne alındığında, hem şimdi hem de pandeminin ötesinde tedavi seçeneklerine erişimin gerekli olacağı muhtemel görünüyor, “diyor Pfizer araştırma ve geliştirme ve Tıp Başkanı Mikael Dolsten.

PF-07321332 olarak adlandırılan hap,hastaların hastaneye yatırılmasını veya yoğun bakıma alınmasını önleyebilir. Birkaç kelimeyle, ilaç, bir konuk içindeki viral parçacıkların doğrudan üretimini önleyen bir proteaz inhibitörüdür. Virüs çok sayıda güvenilir bir şekilde çoğalabiliyorsa ve enfeksiyonun yakalanmasını ve hasara neden olmasını önlüyorsa.

Benzer tedaviler HIV ve hepatit C‘nin tedavisinde zaten kullanılmaktadır, ancak hücre kültürlerinin deneylerinde COVID-19 ve diğer koronavirüslerle mücadelede etkili olduğu kanıtlanmış olmasına rağmen, insanlarda henüz güvenli ve etkili olduğu gösterilmemiştir. Faz 1 denemesi (60 kişi) 25 Mayıs‘ta sona erecek. Ne olacağını göreceğiz.

kaynak: https://www.iflscience.com/health-and-medicine/pfizer-is-trialling-the-first-pill-to-treat-covid19/

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap