Pfizer/BioNTech, Delta Varyantına Karşı Aşısını Güncelledi: 3. Doz Olarak Vurulabilir

Pfizer, ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı FDA’ya yeni bir başvuru yapacağını açıkladı. Bu başvurunun amacı, aşının güncellenmiş versiyonunun üçüncü doz olarak vurulmasını amaçlayacak. Şirket yetkilileri, aşıyı güncellediklerini ve bu güncellenmiş versiyonunun özellikle de delta varyantına karşı etkili olduğunu açıkladılar.

Pfizer, ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı FDA‘ya yeni bir başvuru yapacağını açıkladı. Bu başvurunun amacı, aşının güncellenmiş versiyonunun üçüncü doz olarak vurulmasını amaçlayacak. Şirket yetkilileri, aşıyı güncellediklerini ve bu güncellenmiş versiyonunun özellikle de delta varyantına karşı etkili olduğunu açıkladılar.

Pfizer ve BioNTech iş birliğinde geliştirilen, Türkiye’de de aktif olarak kullanılmakta olan mRNA tabanlı koronavirüs aşısı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Pfizer, ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı FDA’ya yeni bir başvuru yapacağını açıkladı. Bu başvurunun nedeni, koronavirüs aşısına üçüncü doz için izin verilmesi olacak.

Ancak Pfizer’ın kast ettiği üçüncü doz, Türkiye’de uygulanan 3. dozdan biraz daha farklı. Pfizer yetkilileri, mRNA tabanlı aşı üzerinde güncelleme yaptıklarını, aşının yeni halinin yeni koronavirüs varyantlarına karşı daha fazla etkili olacağını ifade ediyorlar. Özellikle de delta varyantına göre güncellenen aşının, ikinci dozdan sonraki 12 ay içerisinde vurulması gerekiyor.

FDA’dan onay gelirse, aşının güncellenmiş versiyonu da kullanılacak
FDA, BioNTech ile Pfizer’in ortak olarak geliştirdiği mRNA aşısına daha önce “acil kullanım izni” vermişti. 11 Aralık 2020’de verilen bu izin, aşının farklı ülkelerde uygulanmaya başlamasını sağlamıştı. FDA, aşının yeni versiyonunu da onaylarsa, delta varyantına karşı da bir silah edinmiş olacağız.
Koronavirüs aşısıyla ilgili yapılan açıklamaların önemli olduğunu söylemek gerek. Çünkü koronavirüsün delta varyantı, müthiş bir hızla yayılmaya devam ediyor. Ayrıca Pfizer ile BioNTech’in mRNA tabanlı aşısı, koronavirüsün delta varyantına karşı istenen düzeyde etkin değildi. Güncellenmiş versiyon, varyanta karşı mücadelede etkili bir silah haline gelmiş olacak.

 
Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/dunya/pfizer-biontech-ucuncu-doz-kovid-19-asisi-izni-icin-fdaya-basvuracak/2298902.

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Marvel'ın Disney Plus için hazırladığı animasyon dizisi What If…?'in yeni bir fragmanı paylaşıldı ve net yayın tarihi açıklandı. Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Alternatif Marvel evrenlerini anlatacak Disney+ dizisi What If…?’ten yeni bir fragman paylaşıldı

Bilim Kurulu Üyesi: “Ağustosta Vakaların %80’i Delta Varyantı Olacak”