Petrol Ofisi, Akaryakıt Fiyatlarında Dolar Kurunu ‘TCMB + 1,5 TL’ Olarak Belirleyeceği İddialarına Yanıt Verdi
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık ve Yaşam

Petrol Ofisi, Akaryakıt Fiyatlarında Dolar Kurunu ‘TCMB + 1,5 TL’ Olarak Belirleyeceği İddialarına Yanıt Verdi

0

 

Bugün, Petrol Ofisi’nin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kuruna uymayacağını açıkladığı iddia edilmişti. İnternette paylaşılan bir duyuruya göre Petrol Ofisi, dolar kuru olarak TCMB kuruna 1,5 TL ekleyecek olarak lanse edildi. Konuyla ilgili Petrol Ofisi’nden bir açıklama geldi.

Türkiye, ekonomik anlamda oldukça ilginç bir süreçten geçiyor. Uzun zamandır politika faizleri düşerken bankaların verdiği reel faizin uçuşa geçmesi, enflasyon ve döviz kurları, artık belirli bir kontrol edilebilirliğin ötesine geçti. Ayrıca bankalar, kredi musluklarını iyiden iyiye kapatmış durumda. Vatandaş ne yapacağını tam olarak bilemezken eşine pek de rastlayamayacağımız bir gelişme yaşandı. Türkiye’deki en büyük akaryakıt şirketlerinden Petrol Ofisi’nin, Merkez Bankası (TCMB) kurunu uygulamayacağı iddia edildi.

İddiaya göre Petrol Ofisi, bundan sonra Merkez Bankası tarafından açıklanan döviz kuruna göre hareket etmeyecekti. Petrol Ofisi’ne ait olduğu iddia edilen açıklamada, bankaların döviz kurları ile TCMB tarafından açıklanan döviz kuru arasında ciddi bir makas açıklığı olduğu, bundan kaynaklı olarak da bundan sonra hizmet verirken baz alınacak kurun “TCMB +1,5 TL” olacağı ifade ediliyordu. Yani TCMB’ye göre 1 dolar 20 TL ediyorsa, Petrol Ofisi’ne göre 21,50 TL olacaktı. İddialara ilişkin Petrol Ofisi’nden yanıt gecikmedi.

Petrol Ofisi, çıkan iddiaları yalanladı

Bugün ortaya atılan petrol fiyatlarının TCMB + 1,5 TL olarak belirleneceğinin iddia edilmesinin ardından Petrol Ofisi, konuya ilişkin bir basın açıklamasında bulundu. Şirket, yaptığı duyuruda paylaşılan metnin Petrol Ofisi’nin resmi görüşü olmadığı ve tüketiciye yansıyan fiyatların TCMB’nin açıkladığı referans kurun geçerliliğini koruduğu ifade edildi. 

Şirketten gelen resmi açıklama şu şekilde:

“Kamuoyunun bilgisine,
 
Petrol Ofisi Grubu olarak koşulsuz şeffaf yönetişim anlayışımızdan hareketle, sosyal medyada ve bazı haber mecralarının internet sayfalarında “Petrol Ofisi ödeme ve satışlarını Merkez Bankası Kuru +1,50 TL ile yapıyor” şeklinde yer alan mesajlara istinaden açıklama yapma gerekliliği duyduk.
 
Paylaşılan metin Petrol Ofisi Grubu’nun resmi görüşünü yansıtmamaktadır. Tüketiciye yansıyan fiyatlarımızda TCMB’nin açıkladığı referans kur geçmişte olduğu gibi geçerliliğini korumaktadır.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Ne olmuştu?

Petrol Ofisi’ne ait olduğu söylenen açıklama şu şekilde:

 

Petrol Ofisi

Değerli İş Ortaklarımız / Müşterilerimiz,

Döviz piyasalarında 14.04.2023 tarihinden itibaren yaşanan gelişmeler sebebiyle bankaların uyguladığı döviz kuru ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan döviz kurları arasında ciddi farklılıklar oluşmaya başlamıştır.

Bilindiği üzere şirketimizin ticaretini gerçekleştirdiği petro kimya ürünleri esas itibariyle ithalata bağımlı olup ilgili ödemeler şirketimiz tarafından yabancı para cinsinden yapılmaktadır. Dolayısıyla gelinen aşamada; 22.05.2023 Pazartesi günü itibariyle sizlerle olan ticari ilişkilerimizde döviz/TL esaslı yapılan satışlarda, ödemeye esas alınacak Türk Lirası cinsindeki tutar; “TCMB + 1,5 Türk Lirası” döviz kuru ile belirlenecek olup, kurlardaki söz konusu fark günlük bazda takip edilecek ve farkın kapanmasına müteakip rutin uygulamaya geri dönülecektir.

Para piyasalardaki durumun değişmesi halinde güncel bilgilendirme tekrar yapılacak olup, anlayışınız ve iş birliğiniz için teşekkür ederiz.

Peki bu ne demek?

döviz kuru

Yukarıda, TCMB’nin internet sitesinden aldığımız güncel kur rakamını görüyorsunuz. Buna göre; 18.05.2023 tarihi itibarıyla dolar/TL paritesi, 19,79 bandında. Gelin bir de kamu bankası olan Ziraat Bankası’nın verisine bakalım.

ziraat bankası kur

Yukarıdaki ekran görüntüsünü de Ziraat Bankası internet sitesinden aldık. TCMB’de 19,79 olan dolar/TL paritesi, Ziraat Bankası’nda 21,34. Hadi bir de özel banka olan İş Bankası kur verilerine bakalım.

iş bankası kur

İş Bankası tarafından açıklanan dolar/TL paritesi ise 21,28. Kaynağımız yine resmi internet sitesi.

Dolar/TL paritesi kapalıçarşıda da bambaşka bir değere sahip!

kapalıçarşı

Yukarıdaki tabloda ise 18.05.2023 saat 16:32 itibarıyla kapalıçarşıda geçerli olan dolar kurunu görüyorsunuz. Kapalıçarşıya gidip herhangi bir döviz bürosundan dolar almaya kalkarsanız, 1 dolar için 20,45 TL öderseniz…

Tüm bunlar, henüz Petrol Ofisi’nin doğrulamadığı açıklamada neden TCMB’nin kur verisine uymak istenmediğini ortaya koyuyor. Yalnız bunun tüketiciye yansımasının ağır olabileceğini belirtelim. Benzin ve motorin fiyatları, kura bağlı olarak aniden birkaç TL artış gösterebilir… Tabi karar şimdilik Petrol Ofisi özelinde gibi görünüyor olsa da diğer akaryakıt firmalarının da benzer karar almayacaklarının bir garantisi yok.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap