Pes artık; İran Doğal Gazı Kesti, Türkiye Sanayisi Riske Girdi
 1. Anasayfa
 2. Genel

Pes artık; İran Doğal Gazı Kesti, Türkiye Sanayisi Riske Girdi

0

  İran Türkiye’ye Doğal Gaz Akışını Durdurdu: BOTAŞ, Sanayi Tüketiminde Ciddi Kısıtlamaya Gitti

BOTAŞ tarafından yapılan kamuoyu açıklamasında(*) şu ifadelere yer verildi:

Ülkemize Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gazın, İran tarafındaki doğal gaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle 20.01.2022 tarihinden itibaren 10 gün süre ile yapılamayacağı bildirilmiştir. Arızanın daha kısa sürede giderilmesi için İranlı muhataplarımız nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuş ve konu hassasiyetle takip edilmektedir. Elektrik ve doğal gaz sistem dengesinin korunması amacıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle, doğal gaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacaktır. Mevsim normallerinin altında seyreden olumsuz hava koşullarına rağmen diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemler alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Günlük tüketimi 300 bin metreküpün üzerinde olan abonelere kısıtlama geldi

İran’dan gelen gazın kesilmesi üzerine harekete geçen BOTAŞ, günlük tüketimi 300 bin metreküpün üzerinde olan işletmelere yazı gönderdi. Bu yazıda, kullanımda kısıtlamaya gidileceği ve günlük arzın yüzde 60 kadarının sunulabileceği ifade edildi. Yani devasa tüketimler yapan sanayi kuruluşları, doğal gaz kısıtlaması nedeniyle neredeyse yarı yarıya çalışabilecekler.

BOTAŞ’ın günlük tüketimi 300 bin metreküpün üzerinde olan işletmelere gönderdiği yazı:

Son günlerde mevsimsel koşullardan kaynaklı doğalgaz tüketiminin artması ve yurt dışı arz kaynaklarından sağlanan doğalgaz kesintisi nedeniyle, ülkemizde arz-talep dengesinin sağlanmasında bazı güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Ülkemizde doğalgaz arz-talep dengesinin sağlanmasında karşılaşılan güçlükleri bertaraf edebilmek ve sistem dengesinin sağlanabilmesi için gerekli ilave tedbirlerin alınması ve uygulanması zarureti doğmuştur.

Bu çerçevede kuruluşlarımız arasında imzalanmış olan 2022 yılı doğalgaz alım satım sözleşmesinin (sözleşme) kısıntı/kesinti talimatı başlıklı 8.9 maddesi gereğince; tesisinizin/tesislerinizin fiili çekiş miktarı, 21/01/2022 tarih ve saat 08.00 itibarıyla ikinci bir bildirime kadar, sözleşmenizde yer alan (kademi-1 gaz çekişi miktarına konu ölçüm sistemleri hariç) ilgili aya ait aylık çekiş miktarının ilgili ayın gün sayısına bölünmesi ile hesaplanan ortalama günlük gaz çekiş miktarının yüzde 60’ına tekabül eden miktar ile sınırlandırılmıştır. Bu talimata uyulmaması halinde sözleşmeden kaynaklı müeyyidelerin uygulanması zarureti ortaya çıkmıştır.

Türkiye’de doğal gaz tüketim rekoru kırıldı

BOTAŞ, geçtiğimiz saatlerde Twitter’da bir paylaşım yaptı. Bu paylaşımda, Türkiye’de doğal gaz tüketim rekoru kırıldığı ifade edildi. Kurumun açıklamasına göre 19 Ocak 2022’de 288 milyon metreküp doğalgaz tüketimi gerçekleşti. Öte yandan; 81 ilin 73’ünde günlük gaz tüketim rekoru kırıldı. Kış mevsiminin etkisini iyiden iyiye artırdığı şu günlerde her geçen gün yeni bir rekor kırılırsa, İran kesintisinin bireysel tüketiciyi etkileme ihtimali de gündeme gelebilir gibi görünüyor…

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir