Para Transfer Yöntemi EFT Nedir, Nasıl Yapılır?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Para Transfer Yöntemi EFT Nedir, Nasıl Yapılır?

0

 


Para Transfer Yöntemlerinden Biri Olan ‘EFT’ Nedir, Nasıl Yapılır?

Günümüz bankacılık işlemlerinde sıklıkla kullanılan EFT nedir, nasıl yapılır diye merak ediyorsanız sizler için tüm detaylarıyla birlikte cevapladık. Eğer bankacılık dünyasına yeni atıldıysanız, bilmeniz gereken EFT ve Havale transferlerini ne olduğu öğrenmek için usulca aşağı kaydırın.

Günümüzde bankacılık işlemlerini fazlasıyla kullanıyoruz. Havale ve EFT yöntemleri ile para transferleri gerçekleştiriyoruz, kredi başvuruları yapıyoruz, altın hesapları sayesinde yatırımlar yapıyoruz ve daha birçok aklımıza gelmeyecek kadar işlemleri, bankalar üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebiliyoruz. Hatta bankacılık günümüzde o kadar çok kullanılıyor ki, normalde bankaya giderek yapabileceğimiz işlemlerin çoğunluğu akıllı telefonlarımızda bulunan bankaların mobil uygulamaları üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Bunlardan bir tanesi ise, para transferlerinde sıklıkla kullandığımız EFT yöntemi.

Havale ve EFT yöntemiyle para transferini neredeyse her gün yapıyoruz. Peki bu kadar sık kullandığımız EFT nedir hiç merak ettiniz mi? Havale ve EFT her ne kadar birbiri ile aynı görevi görseler bile, birbirlerinden bazı farklılıkları da bulunuyor. Biz de bu içeriğimizde EFT nedir, nasıl yapılır ve havale ile arasındaki farklar nelerdir gibi soruları sizler için ele alacağız. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan, EFT hakkındaki bilgilerimize geçelim.

İçindekiler

 • EFT nedir?
 • EFT ne işe yarar?
 • EFT nasıl yapılır?
 • EFT yapınca hesaba ne zaman geçer, EFT saatleri ne zaman?
 • EFT ve havale arasındaki farklar nelerdir?
 • EFT, havale gibi para transferi yaparken dikkat etmemiz gerekenler
 • Alıcı bilgilerini doğru girmiş olmalısınız
 • Mesai saatleri içerisinde olmalısınız
 • Ödeme nedeninize göre Açıklama kısmını kullanmanız gerekiyor

İlk olarak, EFT nedir?

Aslında işin temelinden başlayalım. Para transferi yaparken kullandığımız EFT nedir? EFT, Elektronik Fon Transferi kelimesinin kısaltılmışıdır. EFT, bankalara arası para transferini gerçekleştirmenize yardımcı olur. Örneğin, Garanti Bankası’nda bulunan bir miktar paranızı, Akbank’a aktarma işlemine EFT yani Elektronik Fon Transferi adı verilir. Yalnızca kişiden kişiye değil, farklı bankalardaki kendi hesaplarınıza da EFT yardımıyla para transferi yapabilir, kiralarınızı ve faturalarınızı da EFT yöntemiyle ödeyebilme imkanına sahipsiniz.

EFT ne işe yarar?


Elektronik Fon Transferi, banka hesabınızda bulunan parayı kolayca başka bir banka hesabına aktarmanızı sağlar. EFT işlemini dilerseniz banka şubenizden, dilerseniz bankanıza ait web sitesinden ve hatta bankanıza ait mobil uygulamadan da yapabilirsiniz. EFT işlemleri, yalnızca yurt içinde yapılabiliyor. Yani, buradan yurt dışındaki bir banka hesabına ne yazık ki EFT transferi yapamıyorsunuz.

EFT nasıl yapılır?


 • Dijital Bankacılık uygulamanız üzerinden
 • Çalıştığınız bankanın web sitesi üzerinden
 • Çalıştığınız bankaya ait ATM üzerinden
 • Çalıştığınız bankanın herhangi bir şubesinden

Elektronik Fon Transferi (EFT) yapabilmeniz için, para transferini gerçekleştireceğiniz banka hesabı hakkında bazı bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Bunlardan en önemlisi, para transferi yapacağınız banka hesabının IBAN (International Bank Account Number) numarasını bilmeniz gerekiyor. Bununla birlikte, daha emin bir para transferi yapmak adına para transferi yapacağınız hesabın sahibinin adı ve soyadı bilgilerine de ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bununla birlikte, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yakın bir zamanda sunduğu yeni altyapı sayesinde, IBAN bilgisi yerine cep telefonu, T.C kimlik numarası, vergi numarası, e-posta, pasaport numarası gibi bilgileri kullanarakta EFT yöntemiyle para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

EFT yapınca hesaba ne zaman geçer, EFT saatleri ne zaman?


EFT yöntemi ile para transferi gerçekleştirmek için, transfer yaptığınız bankanın mesai saatleri içerisinde olmanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, bir bankanın mesai saatleri Pazartesi ve Cuma günleri 08:00 ve 16:00 olduğunu varsayalım. Siz, EFT işlemi yapabilmek için mutlaka 08:00 ve 16:00 saatleri arasını seçmek zorundasınız. 16:00’dan sonra yaptığınız EFT transferi, aynı gün yerine ertesi gün mesai saati başladığında karşı tarafın banka hesabına geçecektir.

Bununla birlikte, EFT işlemleri yanlızca hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılabilmektedir. Yani, Cuma günü 16:00’dan sonra yapılan bir EFT işlemi, Pazartesi günü 08:00’a kadar bekletilir. Bankalarda mesai saatleri başladıktan sonra, para hedeflenen hesaba yatacaktır. EFT’nin belirli saatler arasında yapılıyor olması, para transferinin Merkez Bankası tarafından kontrol edilip, onaylanmasından kaynaklanıyor.

Peki EFT ve havale arasındaki farklar nelerdir?


 • EFT işlemi yalnızca farklı bankalar arasında yapabileceğiniz banka transferleridir, havale ise aynı banka çatısı altında yapacağınız banka transferi olarak bilinir.
 • EFT işlemi yalnızca mesai saatleri içerisinde yapılırken, havale işlemi haftanın her günü ve her saati yapılabilir.

EFT ve havale para transferlerini aslında iki adet madde ayırıyor. Eğer bir bankadan, farklı bir bankaya para transferi yapmak istiyorsanız EFT yöntemini kullanmak zorundasınız. Ama eğer aynı banka üzerinden para transferi yapacaksanız, o işlem havale para transferi olarak sayılır ve dilediğiniz her saatte gönderebilirsiniz. EFT, farklı bankalara gönderilen para transferi ve Merkez Bankası onay sürecinden geçtiği için, yalnızca mesai saatleri içerisinde gönderilebilir. Mesai saatleri dışında ve resmi tatillerde ne yazık ki EFT işlemi gerçekleştiremezsiniz.

EFT, havale gibi para transferi yaparken dikkat etmemiz gerekenler:

Alıcı bilgilerini doğru girmiş olmalısınız


Para transferi yapmadan önce, para transferini gerçekleştireceğiniz karşı hesabın bilgilerini tam anlamıyla doğru girmiş olmalısınız. IBAN numarası, isim soyisim veya bir iş yerine gönderiyorsanız vergi numarasını doğru bir şekilde girmiş olmalısınız. Aksi takdirde, yanlış bir hesaba gönderilen para transferini geri alamayabilirsiniz. Çünkü yaptığınız havale işlemi anında karşı bankanın hesabına düşecektir.

Mesai saatleri içerisinde olmalısınız


Eğer farklı bir bankaya para gönderiyorsanız, mesai saatleri içerisinde olduğunuzdan emin olun. Yani, eğer akşam saatlerinde farklı bir banka hesabına para gönderiyorsanız, o para ertesi gün mesai saatlerinde karşı hesaba düşecektir. Veya hafta sonları ve resmi tatillerde yaptığınız EFT işlemleri, mesai saatleri başlayana kadar karşı tarafın hesabına düşmeyecektir.

Ödeme nedeninize göre Açıklama kısmını kullanmanız gerekiyor


Para transferi gerçekleştirirken en önemli noktalardan bir tanesi ise açıklama kısmı. Para transferi yaparken kullanacağınız açıklama kısmı, ileride başınıza açılacak bir hukuki süreçte kendinizi ispatlamanızda büyük bir rol oynuyor. Bu nedenle, eğer borç, geri ödeme, kira ödemesi gibi ödemeler yapıyorsanız, transferinize mutlaka bir açıklama girmenizi tavsiye ediyoruz.

Mesela, ikinci el bir otomobil satın aldığınızı düşünün. Noter esnasında sizden para transferinin yapılması istenecektir. Bu para transferi yapılırken, karşı tarafa göndereceğiniz yüklü miktarda paraya açıklama kısmını yazmanız gerekmektedir. Bu, hem bir mülkünüzün satıldığını belirtmek için hem de bu kadar yüklü bir miktarın ileride iki tarafa da hukuki nedenler yaratmaması için yazmanız gerekiyor. Mesela, bir ikinci el otomobil satın alıyorsanız şu açıklamayı yazabilirsiniz: “34 XX 4324 plakalı aracın satışı” açıklamasını yazdığınızda, paranın bankanızdan hangi amaçla çıktığını ispatlayabilirsiniz.

Sizler için EFT nedir ve EFT nasıl yapılır gibi soruları yanıtladık. Eğer bankacılık dünyası ile henüz yeni taşınıyorsanız, bu tarz önemli detayları öğrenmeniz size katkı sağlayacaktır. Çünkü yeri geldiğinde küçük, yeri geldiğinde ise oldukça büyük miktarlarda para transferleri gerçekleştirebiliyoruz. Yapabileceğimiz en ufak bir hata, geri dönülemez sonuçları ortaya çıkarabiliyor. Sizler daha önce EFT veya Havale yaparken bir olumsuzlukla karşılaştınız mı? Anılarınızı ve deneyimlerinizi yorumlara bekliyoruz!

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir