OYDER Başkanı: Dünyanın En Yüksek Otomobil Vergisi Bizde

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin, “Avrupa’nın, hatta dünyanın en yüksek otomobil vergisi bizde maalesef” dedi ve hükümetin faizleri aşağı çekmesini, ÖTV matrah oranlarını da güncellemesini talep etti.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin, "Avrupa’nın, hatta dünyanın en yüksek otomobil vergisi bizde maalesef" dedi ve hükümetin faizleri aşağı çekmesini, ÖTV matrah oranlarını da güncellemesini talep etti.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin, “Avrupa’nın, hatta dünyanın en yüksek otomobil vergisi bizde maalesef” dedi ve hükümetin faizleri aşağı çekmesini, ÖTV matrah oranlarını da güncellemesini talep etti.

Türkiye’de 150 bin TL’nin altında satılan yalnızca 3 adet sıfır otomobil kaldığını aktarmıştık. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise hiç şüphesiz ülkemizde uygulanmakta olan mevcut Özel Tüketim Vergisi ya da kısa adıyla ÖTV oranları.

Otomobil fiyatlarının erişilebilir seviyenin çok üzerine çıkmasının ardından açıklamalarda bulunan Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin, döviz kuru, faiz oranları ve ÖTV’nin otomobil satışlarına doğrudan etkisi olduğunu ifade ederken, “Avrupa’nın, hatta dünyanın en yüksek otomobil vergisi bizde maalesef” ifadelerini kullandı.
130 bin TL’lik bir otomobil Türkiye‘de yüzde 100 vergi eklenerek satışa sunuluyor”

Nisan ve mayıs aylarında satışların düştüğünü, haziran ayında ise yazın da gelmesiyle birlikte fiyat artışına rağmen satışların canlandığını ifade eden Turgay Mersin, temmuz ayı itibarıyla ise kur artışını takiben yüzde 50’lik düşük(!) ÖTV dilimine giren araç sayısının azalacağını ve ifade etti.

Döviz kurunun nereye gideceğini kimse bilmiyor” diyen OYDER Başkanı, “Ancak hükümetimiz faizleri biraz daha aşağı çekmeyi başarırsa otomobil sahiplenmesi daha çok olur. Diğer yandan, devletimizden matrah düzenlemesi istiyoruz” şeklinde konuştu. Türkiye’nin otomobil vergileri konusunda dünyanın zirvesinde olduğunu söyleyen Turgay Mersin, açıklamalarını şu şekilde sonlandırdı:

“Avrupa’da otomobilin çıplak fiyatı üzerine gelen vergi oranı ortalama yüzde 21. Türkiye’de ise 1.6 litre motor hacmine sahip bir otomobili baz alırsak, vergiler KDV ile birlikte yüzde 70’e dayanıyor. Dolayısıyla çıplak fiyatı 100 bin TL olan bir aracın fiyatı 170 bin TL’ye oluyor. Araç 130 bin TL ise yüzde 80 ÖTV dilimine girdiği için yüzde 100 oranında vergi oluyor. Avrupa’nın, hatta dünyanın en yüksek otomobil vergisi bizde maalesef.

Kaynak:https://tr.sputniknews.com/ekonomi/202106281044832378-otomotiv-yetkili-saticilari-dernegi-baskani-avrupanin-hatt.

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Eskiden nüfus müdürlüklerinin kapısında uzun kuyruklar bekleyerek ya da mahalle muhtarından belirli bir ücret karşılığında aldığımız ikametgah belgesini artık e-Devlet üzerinden birkaç basit adımda alabiliyoruz. E-Devlet üzerinden ikametgah belgesi nasıl alınır sorusunu yanıtladık ve işlem sırasında dikkat etmeniz gereken önemli noktaları anlattık.

e-Devlet’ten İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?

Karaciğer yağlanması En büyük problem olarak karşımıza çıkıyor! Ancak son zamanlarda bazı popüler yöntemler bizi bu sorundan kurtarıyor! Üstelik Türk mutfağının bazı besinleri de Karaciğer Yağlanmasının önüne geçmemizi sağlıyor

Karaciğer yağlanmasının en büyük sebebi ve Çözümü Belli Oldu! 1 Kaşık Mutlaka Tüketin