Oy pusulasındaki tuzak
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Oy pusulasındaki tuzak

0

4 adaylı yarışta oy pusulası içe doğru katlanıp sandığa atılırsa, Kılıçdaroğlu’na verilen oyun İnce’nin sütununa taşıp geçersiz olma ihtimali var. Dışta kalan 2 aday için bu risk daha az…

Yüksek Seçim Kurulu’nda cumhurbaşkanlığı için yarışacak 4 adayın oy pusulasındaki yerlerini çektiği kurayla belirledi. Sıralama Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan, Memleket Partisi lideri Muharrem İnce, Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Ata İttifakı’nın adayı Sinan Oğan şeklinde belirlendi.

Siyaset bilimciler, bu durumun ortadaki iki aday açısından riskli olduğunu belirterek, bunu şöyle açıkladı: “Oy pusulası sandığa atılmadan önce zarfa yerleştirilirken içe doğru katlanırsa, ortadaki iki adaya basılacak tercih mührünün mürekkebi diğer adayın sütununa taşacaktır. 

 
Yani Kemal Kılıçdaroğlu’na basılan mührün izi Muharrem İnce’nin sütununda görülecek, bu yüzden de çifte tercih yapıldığı gerekçesiyle o oy pusulası geçersiz sayılacaktır. Bu risk kenarda kalan birinci ve dördüncü sıradaki Erdoğan ve Oğan için de mevcut olmakla birlikte, mürekkebin dıştan dışa bulaşma ihtimali daha azdır. Bu yüzden oy pusulasının mutlaka içe doğru değil, dışa doğru katlanarak zarfa yerleştirilmesi gerekir. 
 

Seçmenin bu konuda bilgilendirilmesi milli iradenin sağlıklı tecellisi için bir görevdir.”

Kaynak:https://www.sozcu.com.tr/2023/gundem/oy-pusulasindaki-tuzak-7641383/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir