1. Ana Sayfa
 2. Genel

Outlook Spam’e Düşen Mail Sorunu

Outlook Spam’e Düşen Mail Sorunu
4

Merhaba daha önceki makalemizde 2 bölümden bahsetmiştim bu bölümde sunucu vps vds veya hosting yapılandırmalarımızın üzerinde yaşadıgımız mail sorunlara deyinmek istedim. Outlook sisteminin spam sorunu konusunda almış olduğu önlemler neticesinde bu konuyu anlatmaya gerek duydum.

1 – MX KAYDI: MX kaydı, Alan adına bağlı email lerin dağıtımını gerçekleştiren e-mail sunucularını belirlemekte kullanılır. Örneğin; info(at)adnanguney.com adresine bir e-mail gönderildiği zaman internet üzerinde bulunan alan adı sunucuları bu e-maili, alan adında belirlenen MX kayıtlarına göre doğru bilgisayara yönlendirir. Alan adımıza bağlı oluşturduğumuz email hesaplarından mesaj gönderebilmek ve alabilmek için alan adı sunucularınızda bir MX kaydının yaratılmış olması gerekmektedir.

Outlook uzantılı mail adreslerine mail göndermeniz için, sahip olduğunuz mail adresin sunucularında mutlaka MX kaydı yapılmış olmalıdır.

2 – SPF RECORD: SPF ayarı, mail sunucuları tarafından gönderilen mailler için, mail gönderen sunucunun o alan adı altında mail gönderme yetkisinin olup olmadığını kontrol etmek için kullanılan sorgulama yöntemidir.

Outlook uzantılı mail adreslerine mail göndermeniz için bu sorgulamanın doğru olarak yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde mailleriniz spama düşer.

3 – Reverse DNS: Gönderilen bir mail A sunucusundan çıkıp B sunucusuna ulaşır. B sunucusu mailin hangi domainden geldiğini sorgular. Daha sonra bu domainin IP adresini tespit eder. Bu ip adresine yani A sunucusuna mail sunucusunun adını sorar. Aldığı cevap mail.domain şeklinde bir cevaptır. Bu cevap A sunucusunun Reverse DNS kaydı olarak adlandırılır. Bu cevaptaki domain adı ile mailde gelen domain adı farklı ise gönderici ” Spam gönderen bir sunucu olabilir.” şeklinde algılayıp gelen maili spam klasörüne yerleştirebilir. Bu işlem sadece maili alan sunucu tarafından yapılmaktadır ve genellikle paylaşımlı sunucularda A sunucusuna mail sunucu adı sorulduğunda ana domain adı verilir. Bu yüzden yüksek hassasiyete ayarlanmış mail sunucuları aldıkları mailleri yanlışta olsa bazen spam olarak algılamaktadır. Yani gönderici taraflı bir sorun değil alıcı taraflı bir sorundur.

Outlook Reverse DNS sorgusunu kayda alır ve ona göre işlem yapar.

Nasıl düzeltiriz ( C PANEL )

1- İlk olarak  olarak CPanelimize bağlanıyoruz. (siteadi.com yerine kendi alan adınızı yazıcaksınız)
2- Giriş sayfasında resimde görülen Mx Entry (Mx Giriş) sekmesine tıklıyoruz.3- Domain sekmesinden alan adımızı seçiyor, Add New Record kısmını aşağıda ki resim gibi dolduruyor ve Add New Record butonuna basıyoruz.
4- Mx Entry (Mx Giriş) ayarlarını yaptık. Şimdi cPanel ana sayfamıza geri gelip, Email Authentication simgesine tıklıyoruz.
5- Ekranımıza gelen sayfayı rakamlar doğrultusunda dolduruyoruz.

 • İlk olarak 1 numaralı Enable butonuna basıyoruz.
 • 2 numaralı Add butonuna basarak alan adımızı www kullanmadan giriyoruz.
 • Additional Mx server kategorisinde ki 3 numaralı Add butonuna basarak alan adımızı www kullanmadan giriyoruz.
 • Additional Ip blocks kategorisinde ki 4 numaralı Add butonuna basarak sitemize ait IP adresini giriyoruz.
 • Include List kategorisinde ki 5 numaralı Add butonuna basarak alan adımızı www kullanmadan giriyoruz.
 • All Entry (ALL) kategorisinde ki 6 numaraı kutuyu işaretleyip Enable butonuna basıyoruz.

NOT: Bu ayarları yaptıktan sonra Outlook uzantılı alıcılara mail gönderdiğinizde junk maile düşmeyecektir fakat 2-3 gün bekleyip sabırlı olmanız gerekmektedir.

Konu ile ilgili c-panel ve Plesk panelde sorun yaşayan arkadaşlarımız için konu altındaki yorum kısmından her zaman yardımcı olamaya çalışacağım bizi takip edin….

Yazar Hakkında

1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. cpanel nedir? nereden girilir ben outlook hesabımdan outlook hesabına spama düşmeden mail atmak istiyorum win10 işletim sistemi var …

  • 6 sene önce

   Fuat Bey merhaba;

   Cpanel Web hosting sistemlerinin son kullanıcılar tarafından kolaylıkla yönetilebilmesi ve işlemleri rahatlık yapılabilmesi için 3. parti yazılım üreticileri tarafından üretilen ve satışa sunulan ücretli bir yazılımdır. Web sitenizle ilgili sunucu tabanlı işlemleri yapabiliyorsunuz. Bunların içinde isim (@)alanadi.com gibi kendi sitenize ait mail sisteminide yönetebileceğiniz bir alan mevcut. Yukarıda makalede kişilerin özgün veya kurumsal firmalara ait kişisel web mail kutularından atılan maillerin spama düşmeden nasıl gönderilebileceğini anlatmaya çalıştık. Bizden daha detaylı yardım almak için lütfen tam olarak nasıl bir mail sistemi kullandığınızdan bahsedin bölece konu altından size detaylı cevap yazabiliriz.

 2. Merhaba,

  Örnek resimleriniz görünmemektedir, kontrol edebilir misiniz?

  İyi çalışmalar.

  • 3 sene önce

   Burak Bey merhabalar;
   Makalemizde konuyu resim kullanarak anlatmamışız. Alt kısımda maddeler halinde yazanları uygulamanız yeterli olacaktır. Makale 2015 yılında yazılmış günümüzde daha iyi verim alabilmeniz için SMTP ayarlarıda yapmak gerekiyor bunu eklenti yada kodlama ile yapmanız gerekmektedir. Kullanmış olduğunuz sunucu yada web yazılım ile alakalı spam sorunu yaşıyorsanız bu kısma yorum yazarak yaşadığınız problemi kısaca anlatırsanız sizlere yardımcı olabiliriz. iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir