Otoyolda Hız Sınırları Artırılıyor! İşte Yeni Hız Limitleri
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Otoyolda Hız Sınırları Artırılıyor! İşte Yeni Hız Limitleri

0

Otoyollarda Hız Sınırları 1 Temmuz İtibarıyla Artırılıyor! İşte Yeni Hız Limitleri

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, otoyollardaki hız limitinin artırılacağını açıkladı. 1 Temmuz’a kadar yetiştirilmesi planlanan düzenleme ile otoyollardaki hız limiti, 120 km/sa yerine 140 km/sa olacak. Vatandaşın ulaşabileceği maksimum hız, yüzde 10’luk idari yaptırım payı ile 154 km/sa olacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tüm sürücüleri ilgilendiren önemli bir açıklamada bulundu. Soylu tarafından yapılan açıklamalarda, otoyollardaki hız sınırının artırılacağı ifade edildi. Böylelikle vatandaşlar, otoyollardaki yasal sınır olan 132 km/sa hızın üzerine çıkabilecekler. Bakan Soylu, bu açıklamayı yaparken “Ama bu herkes hız yapsın demek değildir.” ifadelerini de kullandı.

Mevcut koşullarda otoyollardaki hız sınırı, 120 km/sa olarak belirlenmiş durumda. Bunun üzerine yüzde 10’luk idari yaptırım sınırı ekleniyor ve ceza yemek istemeyen bir vatandaşın 132 km/sa hızı geçmemesi gerekiyordu. İçişleri Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre yeni yasal sınır, 140 km/sa olacak. İdari yaptırım sınırı da aynı şekilde uygulamaya konulacak. Böylelikle sürücüler, otoyolda 154 km/sa hızla gidebilecek.

Düzenleme 1 Temmuz’a kadar yetiştirilecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarına göre otoyollardaki yeni hız sınırları için bir düzenleme yapılacak. Bu düzenlemenin 1 Temmuz’a kadar yetiştirilmesinin planlandığını söyleyen Süleyman Soylu, net bir tarih vermedi. Yani otoyol kullanacaksanız, ceza yememek için birkaç ay daha 132 km/sa hızı geçmemeniz gerektiğini belirtelim. Peki hükümet, neden böyle bir karar aldı?
 
Süleyman Soylu’ya göre Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul-İzmir otobanı ve Ankara-Niğde otoyolu gibi önemli otoyollar, yeni hız limitlerini karşılayabilecek düzeyde. İşte bundan dolayı da böyle bir karar alınmış durumda. Peki bölünmüş karayollarında durum ne olacak? Süleyman Soylu, bu konuda da bir çalışmanın olduğunu, detayların önümüzdeki günlerde verileceğini açıkladı.
 
Kaynak:https://www.sabah.com.tr/gundem/2022/05/05/son-dakika-bakan-soylu-tarih-vererek-duyurdu-otoyollarda-hiz-siniri-artiyor.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir