Otopark Yönetmeliği Değişti: İşte Bilinmesi Gerekenler
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Otopark Yönetmeliği Değişti: İşte Bilinmesi Gerekenler

0

Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik: Artık Arabası Olan da Daha Çok Yürüyecek

Otopark Yönetmeliği’nde düzenlemeye gidildi. Yapılan yeni düzenlemeyle otoparkların tahsis edilecekleri alanlarda, belediyelerin yapacakları ödemelerde ve diğer pek çok hususta esnemeye gidildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısı ile Otopark Yönetmeliği‘nde bazı değişikliklere gidildi. Yapılan bu değişikliklerle gerek binalar gerekse işletmeler için yeni kurallar getirildi. Aslına bakacak olursak yapılan düzenlemeler, otoparklarda esnemeye gidildiği anlamına geliyor.

Önceki düzenlemelere göre bir binanın parseline otopark yapılamıyorsa, 1 kilometre çaplık alandaki bir otoparkın tahsis edilmesi gerekiyordu. Bugünkü değişiklik ile bu mesafe, kuş uçuşu 1.500 metreye, yürüme mesafesi ile de 2 kilometreye çıkarıldı. Bu kararla otopark tahsis edilecek bölgeler genişletilmiş oldu.

Bölge otoparkı yapım süresi 3 yıldan 5 yıla çıktı

Bugünkü düzenlemeden önce yapılaşmanın olduğu bölgede 3 yıl içerisinde otopark yapılması gerekiyordu. Bu noktada da esnemeye gidildi ve bu süre 5 yıla çıkarıldı. Bununla birlikte, dükkan ve mağazalar için 40 metrekare kadar olan otopark sınırı, 50 metrekareye çıkarıldı. Yani dükkan ve mağazalar için kurulması gereken otopark sayısı, metrekare bazında düşürülmüş oldu.
Resmi Gazete’de yer alan düzenleme ile belediyeler için de kolaylıklar getirildi. Bölge otoparklarının yapımını üstlenen belediyeler, artık devlete yapacakları ödemelerin yüzde 75’ini 18 ay yerine 36 ayda yapabilecekler. 

 

Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/06/20220616-1.htm.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir