Otomotiv Üreticileri Hava Yastığı Problemi Yüzünden 1,7 Milyon Aracı Geri Çağırabilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomotiv

Otomotiv Üreticileri Hava Yastığı Problemi Yüzünden 1,7 Milyon Aracı Geri Çağırabilir

0

Dev otomobil üreticilerine hava yastığı üretenJapon Takata firmasının başı büyük dertte. Şirketin ürettiği hava yastıklarında meydana gelen hatalar yüzünden, ölümlü vakaların yaşanması nedeni ile dev markalar araçlarını geri çağırıyor.

Hava yastıkları, trafik kazalarında hayat kurtaran en önemli güvenlik tedbirlerinden biridir. Bu konuda uzman olan Japon Takata şirketi, SubaruTeslaBMWVolkswagenDaimler VansMercedes ve Ferrari gibi dünyanın önde gelen otomobil üreticilerine hizmet veriyor. Bu nedenle, Takata’nın hava yastıklarının şişmesini sağlayan mekanizmada ciddi bir hata oluşması, milyonlarca aracın içine karıştığı bir kaosa neden oldu.

mekanizmada ciddi bir hata oluşması, milyonlarca aracın içine karıştığı bir kaosa neden oldu.

Hava yastıkları, kaza anında hızlıca şişerek kişilerin daha az darbe almasına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır, ancak Takata’nın ürettiği hava yastıklarının, araç içindeki kişilere zarar verdiği ortaya çıktı. 

Takata'nın ürettiği hava yastıklarının, araç içindeki kişilere zarar verdiği ortaya çıktı.

Hava yastıklarının şişmesini sağlayan mekanizmada oluşan bir hata, sistemin araç içindeki kişilere şarapnel parçaları fırlatmasına neden oldu. 

Bu olay nedeni ile dünya genelinde 23 kişi hayatını kaybetti

Bu olay nedeni ile dünya genelinde 23 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı. Bunun üzerine Japon şirketin airbag sistemini kullanan bütün otomobil üreticileri alarma geçti. Milyonlarca aracın geri çağırıldığı olaylar zinciri, ABD tarihinde yaşanan en büyük “geri çağırma” olarak nitelendi.

Takata şirketinin ürettiği sistemi kullanan yaklaşık 1,7 milyon araç bulunuyor. Yaşananlardan sonra, bu otomobillerin her birinin geri çağırılması söz konusu oldu. FordHondaToyota ve Fiat Chrysler gibi dev markalar ise 5 milyondan fazla aracını çoktan geri çağırdı bile.

Kaynak: https://www.autoblog.com/2019/02/08/automakers-takata-airbag-recall/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap