Otomobil ile yola çıkmadan motoru ısıtmak için beklemek ne kadar doğru?
  1. Ana Sayfa
  2. Otomotiv

Otomobil ile yola çıkmadan motoru ısıtmak için beklemek ne kadar doğru?

0

Otomobilinizi çalıştırdığınızda, yola çıkmadan önce motoru ısıtmak için dakikalarca beklemek ne kadar doğru?

Pek çok kişi soğuk bir sabahın erken saatlerinde otomobilini sürmeye başlamadan önce motorun “ısınmasını” bekliyor. Bir zamanlar bu bekleyiş biraz mantıklıydı. Ancak günümüzde otomobilinizin ısınmasını bir dakikadan fazla bekliyorsanız, muhtemelen benzininizi, paranızı ve zamanınızı boşa harcıyor olabilirsiniz.

ABD Enerji Bakanlığı’nın bildirdiğine göre, 1980’den sonra üretilen çoğu aracın 30 saniyeden fazla ısıtılması gerekmiyor. Hatta, otomobilinizi rölantide çalıştırmanın “motor boyutuna ve klima kullanımına bağlı olarak saatte 1 ila 2 litre arası yakıt tüketebileceği” belirtiliyor. Ayrıca bu 30 saniye kuralı çoğu üretici tarafından da öneriliyor.

Aslında otomobilinizin motoru, gideceğiniz yere varmaya çalışırken sürüş sırasında boşta çalışmaya göre daha hızlı ısınacaktır. Otomobilinizi daha fazla rölantide tutmanız herhangi bir somut fayda sağlamayacak, sadece bekleyiş sırasında daha fazla benzin ve zaman harcamanıza sebep olacaktır. Hatta uzun süreli durumlarda otomobilinize zarar bile verebilir.

Utah Çevresel Kalite Departmanının bildirdiğine göre,

“Rölantide uzun süre çalıştırmak, silindirler, bujiler ve egzoz sistemleri dahil olmak üzere motor bileşenlerinize gerçekten zarar verebilir. Tekerlek yatakları, lastikler ve süspansiyon sistemi dahil olmak üzere aracın birçok bileşeni yalnızca araç hareket halindeyken ısınır. Yağın motorda dolaşmasını sağlamak için en fazla 30 saniye rölantide çalışmanız gerekir.”

Şu anda motoru rölantide ısıtmaya çalışanlar, muhtemelen daha eski yıllardan ve ailelerinden gelen tavsiye ve önerileri hatırlıyordur. Ancak, özellikle bunu ailelerinden duyanlar için, ebeveynlerimizin çoğunun otomobil kullanmayı muhtemelen çoğu aracın karbüratörlü motorlara sahip olduğu 1980’den daha eski araçlarda öğrendiğini unutmamakta fayda var.

JD Power’ın da belirttiği üzere bu tür araçların iyi çalışması için ısıtılması gerekiyordu ve aksi takdirde motor aniden durabilirdi. Bu yüzden ebeveynlerimizin çoğu otomobillerinin ısınmasını için yaklaşık 10 dakika beklemek zorunda kalıyordu. Ve kış aylarında, kullandıkları yağ daha yavaş hareket ettiği için bu bekleyiş daha uzun sürerdi.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap