Örümcek Adam Filminin 11 Eylül Sebebiyle Kaldırılan Tanıtım Filmi Yeniden Yayınlandı
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Örümcek Adam Filminin 11 Eylül Sebebiyle Kaldırılan Tanıtım Filmi Yeniden Yayınlandı

0
Bir neslin efsane olarak adlandırdığı ve süper kahraman filmlerine yön veren Örümcek Adam filmi, filmin kendisi kadar başarılı bir tanıtım filmiyle birlikte gelmişti. Tanıtım filmi son derece iyi kurgulanmış ve heyecan verici olsa da 11 Eylül olayları sebebiyle kaldırılmıştı. Şimdiyse filmin yenilenmiş tanıtım filmi tekrardan yayınlandı.

Örümcek Adam efsanesinin yanı sıra Marvel’ın adının patlamasına da yol açan orijinal Örümcek Adam filmini hatırlayanlarınız kesinlikle vardır. Örümcek Adam filmden belirli sahneleri alarak bir fragman yapmak yerine tamamen farklı bir tanıtım filmi çekmişti. Çekilen bu tanıtım filmi, yaşanan talihsiz olayların ardından kaldırılmış ve yenisi çekilmişti.

11 Eylül tarihinde İkiz Kuleler’e saldırı düzenlenmeden önce Örümcek Adam’ın tanıtım filmi, bir hırsızlık vakasını görüntülüyordu. Hırsızlar soygunun ardından helikopterlerine binerek kaçmaya çalışırken Örümcek Adam, helikopteri İkiz Kuleler’in arasında, ağlarına sıkıştırarak bırakıyordu.

Bu görüntüler Sam Raimi’nin Örümcek Adam filmi için tanıtım filmini oluşturuyordu ancak İkiz Kuleler saldırısının ardından bu görüntüler hızlı bir şekilde ortadan kaldırıldı ve film için yeni bir fragman çekildi. Şimdiyse kaldırılan tanıtım filminin yenilenmiş bir versiyonu yayınlandı.

Az önce bahsettiğimiz gibi Örümcek Adam filminin yaptığı en büyük yeniliklerden biri, yalnızca tanıtım filmi için yeni bir sahne çekerek bunu filme bile eklememesiydi. Tanıtım filmi 2001 yılının mayıs ayında yayınlandı ve bütün yaz boyunca sinema salonlarında gösterildi. Sonra 11 Eylül’de gerçekleşen saldırının sonucunda Hollywood, Dünya Ticaret Merkezi’nin içerisinde bulunduğu tüm sahneleri filmlerden çıkarttı. Bunun içerisinde Örümcek Adam’ın tanıtım filmi ve tanıtım posterindeki İkiz Kuleler yansıması da bulunuyordu.

Teknik olarak konuşmamız gerekirse orijinal Örümcek Adam filminin tanıtım filmi hiçbir zaman kaybolmamıştı. Yıllar boyunca YouTube üzerinde bulunan görüntüler yalnızca düşük bir kaliteye sahipti. Filmin dijital kopyalarındaysa bu görüntüler yer almamıştı. Şimdiyse biri, tanıtım filmini alıp 35 mm 4 K tarama ve renk düzeltmesiyle birlikte YouTube’a yeniden yükledi.

Siz de maziye küçük bir ziyaret yapmak ve anılarınızı canlandırmak istiyorsanız aşağıda bulunan, zaman olarak biraz eski ancak görünüş olarak fazlasıyla yeni tanıtım filmini izleyebilirsiniz. Sonuçların son derece ilgi çekici olduğunu belirtmekte fayda var.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap