Organik Gıda

Organik tarım uygulamalarında gübre ve toprak, zehirli ilaç kalıntıları ve kimyasallar içermez. Ancak organik tarımla elde edilebilecek mahsul, diğer tarım uygulamaları ile elde edilen ürüne kıyasla daha azdır. Organik ürünlerin besleyiciliği konusu henüz bir sonuca bağlanmasa da bunda ürünün rafta bekleme süresi büyük önem taşıyor. Yapılan araştırmalarda organik domateste daha fazla C vitamini bulunmuş, organik mısır ve çileklerde kanserle mücadeleye yarayan etken maddeler daha fazla bulunmuştur. Lezzet bakımından ise kesin bir fark yoktur.

Aldığınız ürünün güvenliği için ürününüzü bol su ile yıkamanız gerekmektedir. Topraktan ve gübreden bulaşabilecek mikroorganizmalar için bu gereklidir. Bu kadarla kalmayıp ürünlerinizi  sağlıklı şekilde işlemeniz gerekmektedir. Ayrıca organik gıdalar, diğerlerine göre daha çabuk bozulur. Organik ürünlerinizi almadan önce lütfen ürünler hakkında bilgi alın.

Yazar Ceyda Aksel

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Blogger Menü Çubuğu Altında Otomatik Yeni Slider Eklentisi

Blogger Dynamic Magazine Görünümüne Yazının Devamı Eklentisi