Oppo, Katlanabilir Ekranlı İlk Akıllı Saatinin Konsept Görselini Paylaştı

Akıllı saat pazarında uzun süredir hakimiyeti elinde bulunduran Apple ve en büyük rakibi Samsung, yeni bir rakiple mücadele etmek zorunda kalacak gibi duruyor. Oppo, çılgınca bir tasarım hazırladı.

Akıllı saat pazarında uzun süredir hakimiyeti elinde bulunduran Apple ve en büyük rakibi Samsung, yeni bir rakiple mücadele etmek zorunda kalacak gibi duruyor. Oppo, çılgınca bir tasarım hazırladı.
Modern dünyanın teknolojik harikalarından biri de akıllı saatler. Özellikle Apple Watch ve Samsung’un akıllı saatleri, piyasanın hakimi konumunda bulunuyor. Çinli üretici Oppo, bu alanda yenilikçi ve iddialı bir tasarımla dev rakiplerine ‘Hodri meydan’ demeye hazırlanıyor.

Oppo’nun yeni paylaştığı patentli akıllı saat tasarımında ilk dikkat çeken şey ekran oluyor. Çekilip açılabilen bu ekran, kullanılabilir alanı iki katına çıkarıyor. Oppo’nun bu tasarımı, bu ayın başlarında IBM tarafından hazırlanan tasarımı andırıyor.

Açıklanan patentlere göre ekran boyu büyümesine rağmen ekranın genişliği sabit kalıyor. Katlanabilen ekran, saatin bir kenarında toplanıyor. 

Ekranı açmak için kuvvet uygulayarak açmanız gereken bir mekanizma bulunuyor. Böylece ekranın katlı duran kısmını kazara açmanızın önüne geçiliyor.

Bu ürünü yakın zamanda piyasada görmemiz ise pek de olası değil. Daha henüz bir defa katlanan ekranların üretiminde bile zorluk yaşanırken böyle sarılarak toplanan bir ekranı kısa sürede sorunsuz şekilde kullanıma sunmak zor gözüküyor. Yine de sektörde katlanabilen ekranlara yönelik bir talep var. Teknolojiye ilgi duyan insanların ilgisini çekecek olsa da saatin ne kadar pratik olduğu da başka bir konu.

Kaynak: https://bgr.com/2019/07/22/new-smartwatch-design-foldable-display-expands-oppo-patent/

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrik faturalarında yeni dönem! Artık böyle olacak

51. Bölge’den Sonra Başlayan Yeni Etkinlik: Loch Ness Canavarı’nı Bulmak