Opera, Yapay Zeka Destekli Asistanı ‘Aria’yı Yayınladı! İşte Özellikleri…
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Opera, Yapay Zeka Destekli Asistanı ‘Aria’yı Yayınladı! İşte Özellikleri…

0

Opera’nın yapay zeka odaklı yeni internet tarayıcısı “Opera One”a, Aria isimli yeni bir asistan eklendi. Yapay zeka desteğine sahip olan Aria, internet araması yapma ile metin veya kod yazdırma gibi özellikleriyle kullanılabiliyor.

Opera, bundan yaklaşık bir ay kadar önce yapay zeka odaklı özelliklerle donattığı Opera One isimli yeni internet tarayıcısını kullanıma sundu. Alıştığımız Opera’dan çok daha sade bir tasarıma sahip olan tarayıcı, yapay zeka araçları için “sekme adaları” dediği yeni bir düzene geçti. Kullanıcılar, bir süredir bu internet tarayıcısını erken erişim kapsamında test edebiliyorlar.

Şimdiyse Opera One ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Opera geliştiricileri, bu internet tarayıcısına “Aria” isimli yeni bir özellik getirdiklerini duyurdular. Yapay zeka destekli bir asistan olarak karşımıza çıkan Aria, web araması yapma ile metin veya kod oluşturma gibi işlevler için kullanılabiliyor. Aria, Opera One’ın sol kısmına eklenen yeni bir entegrasyon olarak karşımıza çıkacak.

Opera One’ın yeni asistanı böyle görünüyor

Opera One

Opera tarafından yapılan açıklamalarda, Aria’nın GPT altyapısını kullandığı ve bu altyapının geliştirildiği belirtildi. An itibarıyla test edilebilen sohbet botu, en çok da internete bağlanabilme yeteneği sayesinde tüketicileri mest edecek gibi görünüyor. Bu arada; Aria’yı Opera’nın Android beta sürümünde de test edebileceğinizi belirtelim.

Ancak Aria’nın kullanım durumunda şimdilik bir bekleme süreci var. Yapılan açıklamaya göre kullanıcılar, kendilerine bir Opera hesabı edindikten sonra Aria’yı kullanabilmek için başvuru yapacaklar. Opera izin verdiğinde, Aria’yı dilediğiniz gibi kullanabileceksiniz. 

Opera One’ın sunduğu özellikler şöyle:

Opera One

Opera One’ın dikkat çekici özellikleri var. Bunlardan bir tanesi, bu tarayıcının sekmeleri otomatik olarak gruplandırabiliyor olması. Diyelim ki Opera One’da bir yandan Steam ve Epic Games gibi oyun odaklı internet sitelerini, diğer yandan da Google Doküman ve E-Tablolar gibi hizmetleri açtınız. Tarayıcı otomatik olarak Steam ve Epic Games’i bir grup haline getirecek. 

ChatGPT, Opera One’ın bir parçası!

ChatGPT

Son dönemlerin en popüler yapay zeka araçlarından ChatGPT, Opera One’ın dahili bir parçası. Tarayıcıyı indiren kullanıcılar, bu sohbet botunu anında kullanmaya başlayabiliyorlar. Ayrıca ChatGPT benzeri bir araç olan ChatSonic de bu internet tarayıcısında aktif olarak kullanılabiliyor

Opera One tanıtım videosu

 

 
Eğer isterseniz, henüz erken erişim aşamasında olan Opera One’ı siz de kullanmaya başlayabilirsiniz. Tarayıcıya erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.
 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap