OpenAI, Güvenlik Açıklarının Tespiti İçin Ödül Programı Başlattı: 20 Bin Dolara Kadar Ödeme Yapılacak!
  1. Ana Sayfa
  2. Yapay zeka

OpenAI, Güvenlik Açıklarının Tespiti İçin Ödül Programı Başlattı: 20 Bin Dolara Kadar Ödeme Yapılacak!

0

 

OpenAI, sistemlerindeki güvenlik açıklarının tespit edilmesi için yeni bir hata ödül programı başlattı. Bu program kapsamında bulunan güvenlik açıklarına, 20 bin dolara varan ödüller verilecek.

ChatGPT ve DALL-E gibi yapay zeka araçlarının arkasındaki isim olan OpenAI, dikkat çekici bir hamle yaptı. Şirket, güvenlik açıklarının tespiti ve giderilmesi için bir hata ödül programı başlattığını duyurdu. Bu program için Bugcrowd isimli güvenlik platformu ile iş birliği yapan şirket, bu tür bir hamleyle kullanıcılarını koruyabileceğine inanıyor.

OpenAI ile ilgili güvenlik endişeleri, ilk kez mart ayı içerisinde gündeme geldi. Şirketin yapay zeka tabanlı sohbet botu ChatGPT’nin altyapısına sızmayı başaran hackerlar, sohbet botu için para ödeyen müşterilerin kredi kartı bilgilerini ele geçirmeyi başardılar. Olayla ilgili açıklama yapan OpenAI, bu güvenlik zafiyetini doğruladı.

Hükümetler de OpenAI sistemlerine güvenmiyor!

openai

OpenAI ile ilgili tartışmalar sadece bundan ibaret değildi. İtalya hükümeti, şirket ile ilgili bir karar aldı ve OpenAI tarafından geliştirilmiş olan yapay zeka araçlarının kullanımını yasakladı. Bu kararın başlıca nedenlerinden bir tanesi, kullanıcı verilerinin gereksiz ve güvenilir olmayan şekilde toplanmasıydı. Bununla birlikte; Japonya hükümeti de gizlilik ve siber güvenlik sorunlarının çözülmesi halinde, yapay zeka araçlarının hükümet sistemlerine entegre edilebileceğini açıkladı. İşte tüm bunlar, OpenAI’nin söz konusu hata ödül programını başlatmasına yol açtı.

OpenAI’nin başlattığı hata ödül programı kapsamında OpenAI sistemlerinde güvenlik açığı bulan araştırmacılara 200 ila 20 bin dolar arasında değişen ödüller verilecek. Bu ödüllerin miktarı, tespit edilen güvenlik açıklarının önem seviyesine göre belirlenecek. Tespit edilecek açıklar, OpenAI ile geliştirdiği yapay zeka araçlarının daha güvenli bir hal almasını sağlayacak gibi görünüyor. Programın ne kadar etkili olacağını zaman içerisinde göreceğiz.

 

Kaynak: https://cointelegraph.com/news/openai-launches-bug-bounty-program-to-combat-system-vulnerabilities
 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap