OpenAI, ChatGPT Tabanlı Uygulamalara Gelen Eleştirileri Dinledi: Yazdıklarınız Artık Yapay Zekâyı Geliştirmeyecek!
  1. Ana Sayfa
  2. Yazılım veDonanım

OpenAI, ChatGPT Tabanlı Uygulamalara Gelen Eleştirileri Dinledi: Yazdıklarınız Artık Yapay Zekâyı Geliştirmeyecek!

0

OpenAI, üçüncü taraf geliştiricilerin hizmetlerinden elde ettiği verileri artık yapay zekâyı geliştirmek için kullanmayacağını açıkladı.

ChatGPT ve DALL-E 2 gibi yapay zekâların geliştiricisi OpenAI, pek çok kişiyi sevindiren herkese açık API haberiyle birlikte bir haber daha duyurdu. Şirket, gelen eleştirilerin ardından API ile kendi sunucularına gelen verileri, yapay zekâyı geliştirmek için kullanmayacağını açıkladı.

Yeni kararla birlikte ChatGPT ve diğer sistemlerin API’larından faydalanan hizmetlerden elde edilen veriler, OpenAI tarafından işlenemeyecek. Fakat bu seçim, API’ı kullanan geliştiricilerin tercihine bağlı olacak. Geliştiriciler, isterlerse OpenAI’ın verilerden faydalanmasına izin verebilecek.

İyi de bu eleştiriler neydi?

OpenAI’ın API’larından faydalanan geliştiriciler, uzun süredir şirketin kendi geliştirdikleri uygulamalardan faydalanıyor olmasından yakınıyordu. Geliştiricilere göre bu durum hem bir güvenlik riski oluşturuyor, hem de üçüncü taraf üzerinden veri alarak kazanç sağlıyordu.

OpenAI da aslında kendisine üçüncü taraflardan gelen verileri de işlediğinden önemli bir uyarıda bulunuyordu. Şirket, kullanıcılara ChatGPT üzerinden hassas bilgilerini paylaşmamaları gerektiğini, kendilerinin bu bilgileri içeren istekleri silemediklerini söylüyordu.

Kaynak: https://techcrunch.com/2023/03/01/addressing-criticism-openai-will-no-longer-use-customer-data-to-train-its-models-by-default/ 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap