Omurilik Felci Tedavi Edildi
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Omurilik Felci Tedavi Edildi

0

Dans Eden Moleküllerle ‘Felci Bile Düzelten’ Omurilik Tedavisi Geliştirildi [Video]

Araştırmacılar, ciddi omurilik yaralanmalarından sonra felci tersine çevirmek ve dokuyu onarmak için “dans eden moleküller” kullanan yeni bir enjekte edilebilir terapi geliştirdiler. Fareler üzerinde denenen bu tedaviden sonra felçli farelerin yeniden hareket edebildiği ortaya çıktı.

Merkezi sinir sistemimizin en önemli bölümlerinden biri olan omurilik, omurganın içinde yer alır ve beyin ile kol, gövde ve bacaklar arasındaki irtibatı sağlar. Beyinden bu bölgelere emir getiren ve götüren sinir dokusundan oluşan omurilik herhangi bir darbe alması halinde felce sebep olabilir. Dünyada omurilik hasarı sonucunda felç kalan hasta sayısı oldukça fazladır ve bu kişilerin yeniden yürüyebilme ihtimalleri oldukça düşüktür.

Northwestern Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, felci tersine çevirmek ve omurilik yaralanmalarını en aza indirmek için yeni bir tedavi yöntemi geliştirdiler. Felçli fareler üzerinde yapılan deneylerde, farelerin omuriliklerini çevreleyen dokularak tek enjeksiyon tedavi yöntemi uygulandı ve birkaç hafta sonra hayvanın yürüme yeteneğini yeniden kazandığı ortaya çıktı.

Tek bir enjeksiyon felçli farenin hareket etmesini sağladı

Omurga yaralanmaları için yeni bir tedaviye yönelik bu araştırmada araştırmacılar, tasarlanmış moleküllerin yapısını ve bir çözümde birlikte nasıl davrandıklarını incelemek için ultra parlak X-ışınları kullandılar. Yapılan bu çalışma insanlarda da benzer şekilde işe yararsa ciddi omurilik yaralanması olan bireyler bir kez daha yürüme şansına sahip olabilir.

Moleküler matrisin yapısını bilmek, araştırmacıların moleküllerin hareketini ayarlamasına izin verdi. Molekülleri “dans ettirerek“, hücresel reseptörleri bulma ve etkileşime geçme olasılıkları daha yüksekti, hücreleri hasarlı nöronları onarmak için tetiklediler. Felçli bir fareye yapılan tek enjekte tedavisinden dört hafta sonra farenin bacaklarını hareket ettirme yeteneğini yeniden kazandığı ve arka ayaklarını sürükleyebildiği gözlemlendi.

Omurilik yaralanmasının sonuçları üzerinde bir fark yaratmak ve hastaların yaşamları üzerinde yaratabileceği muazzam etki göz önüne alındığında bu sorunu çözmek istediklerini belirten ekip, bu çalışmanın omurilik felci için yapılan çalışmalarda etkili olabileceğini düşünüyor.

 

Kaynak: https://scitechdaily.com/reversing-paralysis-dancing-molecules-can-fix-spinal-cord-injuries/

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir