Ölüm robotları kullanmayacak ülke sayısı 22 oldu

Yapay zekanın önlenemez yükselişi, ölüm robotları tartışmalarını beraberinde getiriyor. Ölüm robotları kullanmama konusunda şimdiden sözleşmeler dahi imzalanma başlandı.

Almanya ölüm robotları kullanmayacak
Yapay zeka dünyamız için ya bir kurtarıcı olacak ya da savaşlar ile dünyanın sonunu getirecek. Yapay Zekanın dünyadaki en tanınmış uzmanları Birleşmiş Milletler’e bu özerk silahları yasaklamak için açık bir mektup gönderdi. 

Bu uzmanlardan biri Stuart Russel, yapay zekanın silahlanmasının çok tehlikeli olduğunu belirtti. Hatta bu karşı duruş uzmanlarla sınırlı kalmayarak, aktivistler tarafından da destekleniyor.

Avustralya, Kanada ve Birleşik Krallık, 2017’de otonom silahların geliştirilmesinden çekilmişti. Şimdi bu ülkelere Almanya da katıldı. Böylelikle yapay zekayı bir savaş aracı olarak kullanmayacağını, bu yönde teknoloji geliştirmeyeceğini açıklayan ülke sayısı 22’ye ulaştı.
Ancak ABD gibi bazı ülkeler halen yapay zeka destekli savaş araçları geliştirmeye devam ediyor. Aşağıdaki videoda ölüm robotlarını izleyebilirsiniz.
 

Bu iğrenç teknoloji için sizde görüş ve duygularınızı ifade edin.

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Assistant 30 dilde hizmet vermeye hazırlanıyor

Google Otomatik Reklam Yerleştirme Hizmetini Faaliyete Geçirdi