1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Okyanusların Aslında Ne Kadar Derin Olduğunu Gösteren Görsel

Okyanusların Aslında Ne Kadar Derin Olduğunu Gösteren Görsel
0
Okyanuslar göründüğünden çok daha fazlasını içeriyor. Aslında okyanusların göründüğünden çok daha derin olduğunu gösteren bir resim oluşturuldu.

İnsanlar bazen okyanusların, yüzeyin hemen altında gördüğünüz sudan çok daha fazlasını içerdiğini unuturlar. Okyanus yüzeyinin altındaki derinlikler, Dünya‘nın yaşam alanının yüzde 95‘ini şaşırtıcı bir şekilde içeriyor ve bunların çoğu insanlar tarafından keşfedilmiyor.
Okyanusların ne kadar derine girdiğini görmek için xkcd.com aşağıdaki resmi oluşturdu:

Gördüğünüz gibi, okyanusun çoğu kısmı güneş ışığını görmüyor bile. Bilim insanları bile orada olan her şeye aşina değiller: Aslında, okyanusun en derinliklerine ulaşmak çok pahalıdır. Bazı insanlar -Oscar ödüllü yönetmen James Cameron gibi- tarafından nadiren ziyaret edilebiliyorlar. İnsanlar sualtı alanlarını yeni yeni keşfetmeye başlıyor.
James Cameron neler yaşamıştı?

Cameron, 2012‘de Pasifik Okyanusu yüzeyinin 11 km altındaki dünyadaki en derin yer olan Mariana Çukuru‘nu küçük bir denizaltıda ziyaret etti. Okyanusun o bölgesini ziyaret eden sadece ikinci kişiydi. Herhangi bir deniz canavarı görmedi, ancak deneyimi ‘bu dünyanın dışından’ olarak nitelendirdi.

Mariana Çukuru‘na ilk olarak 23 Ocak 1960‘ta Amerikalı teğmen Don Walsh ve 2008’de hayatını kaybeden İsviçreli oşinograf Jacques Piccard batiskafla inmişti. Ekip, sadece 20 dakika dipte kalmıştı. Daha sonra buraya gitmeyi kimse denememişti.
James Cameron’un Mariana Çukuru’na dalarken yaşadığı deneyimi bu videoda görebilirsiniz:

Yüzeye çıkmadan önce okyanus tabanını keşfetmek için dört saatten fazla zaman harcadı. Denizaltı, kameralarla donatıldı. Böylece derin okyanusu 3B olarak filme çekilebildi. Cameron, BBC News’e yaptığı açıklamada, “Kesinlikle gezegendeki en uzak yerlerden biriydi. Gerçekten bir gün içinde başka bir gezegende bulunduğumu ve geri döndüğümü hissediyorum.” dedi.

Cameron, geçtiğimiz birkaç yılını 11 ton ağırlığa sahip 7 metre uzunluğundaki mini denizaltısını tasarlamak ve inşa etmek için mühendis ekibiyle birlikte gizlice çalışarak geçirdi.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/this-mind-boggling-infographic-shows-just-how-much-of-the-ocean-we-don-t-see

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap