Okuyunca ‘Karayip Korsanları Gerçekmiş’ Diyeceksiniz: Kara Sakal Lakaplı Acımasız Korsan Edward Teach’in Tüyler Ürperten Hikayesi
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık ve Yaşam

Okuyunca ‘Karayip Korsanları Gerçekmiş’ Diyeceksiniz: Kara Sakal Lakaplı Acımasız Korsan Edward Teach’in Tüyler Ürperten Hikayesi

0

Kısa bir süre bu işleri yapmasına rağmen tarihin gördüğü en acımasız korsanlardan bir tanesi olarak kabul edilen Edward Teach ya da bilinen lakabıyla Kara Sakal, 18. yüzyılda Karayiplerde terör estirmiştir. Bu ünü sayesinde kendine Assassin’s Creed gibi oyunlarda ve Karayip Korsanları gibi filmlerde yer bulan Edward Teach kimdir gelin hikayesine yakından bakalım.

Assassin’s Creed gibi oyunlar ve Karayip Korsanları gibi filmler sayesinde bir dönem denizlerin korkulu kabusu olan korsanlar hakkında az çok bilgi sahibi olduk. Fakat bir tanesi var ki bunlar arasında gerçek bir efsaneye dönüştü. Kara Sakal lakabıyla tanınan Edward Teach, birkaç ay gibi kısa bir süre korsanlık yapmasına rağmen hem mürettebatına hem de rehinelere karşı uyguladığı acımasız davranışlarıyla ün kazanmıştır.

Tahmin edilebileceği gibi Kara Sakal lakabı korkunç sakalından gelmektedir. Aynı zamanda iri yarı bir adam olan Edward Teach, basit bir denizci olarak başladığı hayatında kısa süre içinde Karayiplerin en korkulan korsanı olmayı başarmıştır. Ölümü ise tam da kendisine yakışan türde olmuştur. Gelin Kara Sakal lakaplı korsan Edward Teach kimdir, hikayesini tüm detaylarıyla görelim.

Edward Teach kimdir? Denizin tuzlu sularında pişen genç bir adam:

edward teach, kara sakal

Edward Thatch olarak da bilinen Edward Teach, ne zaman olduğu kesin olmamakla birlikte 1680 yılında İngiltere’nin Bristol kentinde dünyaya geldi. İlk gençlik dönemine dair bilinen tek şey doğum yılı desek yanlış olmaz. Bir dönem amatör korsan olarak İspanya Veraset Savaşı sırasında bu gemilere bazı baskınlar düzenlediği düşünülüyor ancak kesin bir bilgi yok.

Hakkında bilinen ilk kayıt ise 1716 yılında Benjamin Hornigold isimli bir korsanın mürettebatına katıldığıdır. Edward Thatch muhtemelen gerçek adı değildi. Kirli geçmişi nedeniyle adını değiştirdiği düşünülen genç korsanın gerçek adının Thatch Drummond olabileceği düşünülüyor. Aslında pek de önemi yok çünkü adı tarihe Blackbeard yani Kara Sakal olarak geçecek.

Azimli bir korsan olan Edward Teach, kısa süre içerisinde kendi gemisinin sahibi oluyor:

edward teach, kara sakal

Bahamalar’da bulunan Korsan Birliği’nin üyesi olan Benjamin Hornigold’un tayfasına katılan Edward Teach’in kendi gemisine sahip olması hakkında iki rivayet var. İlkine göre Hornigold’un iki gemisi vardı ve birinin yönetimini Teach’e vermişti. Diğer bir rivayete göre ise bu genç korsan çok çalışmış ve kendi gemisinin sahibi olmuştur. Her iki hikayeye göre de Edward Teach, 1717 yılında Queen Anne’s Revenge yani Kraliçe Anne’in İntikamı adlı geminin sahibi oldu. 

Kraliçe Anne’in İntikamı ile birlikte Edward Teach, hızlı bir şekilde Karayipler ve Amerikan kolonilerinin doğu sahillerinde terör estirmeye başladı. Kendisi oldukça iri yarı bir adamdı. Yüzünde kocaman bir sakal vardı. Hem tayfasına hem de rehin aldığı kişilere karşı son derece acımasızdı. Sakalının içinde bir tür uyuşturucu madde yakmasıyla tanınırdı. Denizcilik dünyasındaki adı ise Kara Sakal olarak duyulmaya başladı. 

Kara Sakal tarihin gördüğü en acımasız korsandı:

edward teach, kara sakal

Kara Sakal, Kraliçe Anne’in İntikamı isimli üç direkli gemisine tam 40 adet top yerleştirmişti. Böylece ortalama bir donanma gemisinden çok daha büyük bir silah gücüne sahip oluyordu. Öyle her gemiye saldırmıyordu. Özellikle kolonilerden kalkan altın, mücevher ve para yüklü gemileri gözüne kestiriyordu. 

Kraliçe Anne’in İntikamı gemisinde yaklaşık 400 mürettebat görev yapıyordu ve bunların her birinin Kara Sakal’dan ödü kopuyordu. Kraliçe Anne’in İntikamı bildiğimiz korsan bayrağının biraz farklı bir versiyonunu kullanıyordu. Bu bayrakta bir kuru kafa kum saati tutuyor ve mızrağını kan akan bir kalbe uzatıyordu. Bunun anlamı kesindi, bu bayrağı gördüyseniz vadeniz doldu demekti.

Kara Sakal keyif için mürettebatını ambara kapatıp kükürt yakarak boğulup boğulmayacaklarını deniyor, bir adaya bir pala ile 15 kişi bırakıp bir ay sonra dönüyor ve kimlerin kimleri öldürdüğüne bakıyor, tayfanın korkusu artsın diye durdup durduk yerde birini vuruveriyordu. Bunlar kendi adamlarına yaptıklarıydı, düşmanlarına yaptıkları anlatılacak türden şeyler değil. 

Aslında defalarca kez affedildi ama adamın kanı bozuk, duramıyor:

Kara Sakal’ın basit bir çalışma sistemi vardı. Bir gemiyi gözüne kestirir, el koyar, malını alır, limana yanaşır, rehineleri fidye karşılığı serbest bırakırdı. Karşı taraf bir savunma uyguladığı zaman ise işler tam anlamıyla karışır ve içindeki canavar ortaya çıkardı. Elbette bu ruh hastası katil korsan koloni valilerinin de dikkatini çeki. 

Askerler defalarca kez Kara Sakal’ı yakaladılar ve Kara Sakal defalarca kez affedildi. Fakat şöyle bir durum var, adam kendini bildi bileli korsan olduğu için başka bir iş bilmiyor. Daha da ilginç olan bilerek affedilip korsanlığa dönmesi isteniyor çünkü bir malı ticari gemiden satın almak, o malı çalıp satan korsandan almaktan çok daha pahalı. Yani korsanlık biraz da teşvik edilen bir durum.

Kara Sakal bir dönem tövbe etti, yani en azından öyle göründü:

edward teach, kara sakal

Kara Sakal’ın gemisinde her zaman en az 14 kadın olurdu çünkü adamın doymak bilmez bir cinsel iştahı olduğu söylenirdi. Buna rağmen affedildiği dönem, bir çiftçinin genç kızıyla evlendi ve Ocracoke Adası’nda kendine bir yuva kurdu. Baya baya tövbe etmiş, bu işlerden elini eteğini çekmişti. En azından öyle görünüyordu.

Kendine münzevi bir hayat kurmuş görünen Kara Sakal aslında bir yandan valilere verdiği rüşvetler sayesinde gönlünce korsanlık yapmaya devam ediyordu. Bu sözde yuvası aslında onun bir nevi karargahı olmuştu. Tabii bazı şerefli valiler durumu fark etti ve ünlü korsanın sonu geldi. 

Dev adamı öldürmek hiç de kolay olmadı:

edward teach, kara sakal

1718 yılının 22 Kasım günü Kara Sakal yanında yaklaşık 25 adamıyla karargahında takılırken ileride bir İngiliz gemisinin karaya oturduğunu gördü. Hemen kolları sıvayıp gemilerine atladılar ve hazır ganimete çökmek için yola çıktılar. Fakat bilmiyorlardı ki bu gemi Virginia valisi Alexander Spotswood’un emri ile harekete geçen askerlerle doluydu.

Kara Sakal hiçbir şeyden habersiz İngiliz gemisine yanaştığı anda askerler alt güverteden çıktılar. Sayıca az olan korsanları bir çırpıda yok ettiler ama Kara Sakal bildiğimiz korsanlar gibi değildi. Uzun süre mücadele eden acımasız korsan en sonunda beş tabanca atışı ve yirmi kılıç darbesi ile öldürüldü. Derler ki son ölüm vuruşunu yapan Teğmen Robert Maynard, Kara Sakal’ın başını kesip kendi gemisinin pruvasına astırmış. 

Popüler kültürde Kara Sakal lakaplı korsan Edward Teach ile sık sık karşılaşıyoruz:

Assassin’s Creed IV: Black Flag oyununda Edward “Blackbeard” Thatch karakteri ile karşılaşıyoruz. Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde filminde Kara Sakal, Ian McShane tarafından canlandırıldı. Peter Pan filminde Kaptan Hook ile Kara Sakal’ın arkadaşlığından bahsedilir. 

Elbette Kara Sakal’ı bu derece popüler yapan Daniel Defoe tarafından kaleme alınan Hırsızlık ve Cinayetlerin Genel Tarihi adlı eserdir. Bu kitapta sayısız korsanla beraber Edward Teach de uzun uzun anlatılmıştır. Ancak anlatılanların ne kadarı gerçek ne kadarı kurgu tam olarak bilmek pek mümkün değil. Yine de Kara Sakal lakaplı Edward Teach isimli bir korsanın 1717 – 1718 yılları arasında Karayip Denizi’nde nam salmış olduğunu biliyoruz. 

Tarihin gördüğü en acımasız korsanlardan bir tanesi olan Kara Sakal lakaplı Edward Teach kimdir sorusunu yanıtlayarak sıra dışı hayat hikayesi hakkındaki ilginç detayları paylaştık. Belki anlatıldığı kadar korkunç değildi ama bir dönem deniz yolu en güvensiz ulaşım

Kaynak: https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-19978/karasakal/ 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap