NVIDIA, Oyunlarda Yeni Bir Çağ Başlatacak Yapay Zekâ Teknolojisini Duyurdu [Video]
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

NVIDIA, Oyunlarda Yeni Bir Çağ Başlatacak Yapay Zekâ Teknolojisini Duyurdu [Video]

0

 

NVIDIA, video oyunlardaki NPC’lere yapay zekâ desteği getirecek yeni teknolojisi “NVIDIA ACE”yi duyurdu. NVIDIA ACE ile NPC’ler, gerçekçi bir biçimde konuşurken bunları mimik olarak da gösterebilecekler.

Yarı iletken devi NVIDIA, Tayvan’da gerçekleştirilen Computex etkinliklerinde video oyun dünyasının seyrini değiştirecek yeni bir teknoloji duyurdu. “NVIDIA ACE” (Avatar Cloud Engine) olarak isimlendirilen bu teknoloji, yapay zekânın nimetlerinin video oyun dünyasına pompalanacağını gözler önüne seriyor. Video oyunlardaki NPC‘ler, NVIDIA ACE teknolojisi sayesinde oyuncular ile gerçek zamanlı ve herhangi bir sınırlama olmadan konuşabilecekler.

NVIDIA ACE teknolojisi, şimdilik mükemmel değil. Ancak teknolojinin neler yapabildiğini gösteren bir demo, geliştiricilerin bu teknolojiden faydalandıkça iyileşeceğini gözler önüne seriyor. Öte yandan; Unreal Engine 5 motoruyla geliştirilen demodaki NPC’nin ultra gerçekçi yapısını da görmezden gelmemek gerekiyor. Az sonra izleyeceğiniz NPC, kelimenin tam anlamıyla gerçek bir bireyin avatarı gibi.

NVIDIA ACE, metinleri sese, sesi de mimiklere dönüştürüyor

NVIDIA ACE

NVIDIA’nın yeni teknolojisi, şirketin geçmişte tasarladığı yapay zekâ odaklı teknolojileri birleştiriyor. Şöyle ki ChatGPT benzeri yapay zekâ, önce metinlerin oluşturulmasını sağlayacak. Bu metinler yine NVIDIA tarafından oluşturulan yapay zekâ algoritmaları ile önce sese dönüştürülecek. Bu ses de yine NVIDIA’ya ait başka bir yapay zekâ teknolojisi ile jest ve mimik olarak çevrilecek. İşte tüm bu dönüşüm sonunda herhangi bir oyundaki herhangi bir NPC, gerçek bir insan hissiyatı verecek.

NPC’lere yönelik ilk çalışma NVIDIA ACE değil. Ubisoft’un birkaç ay önce duyurduğu “Ghostwriter” isimli teknoloji, NPC’ler için daha gerçekçi konuşma metinleri oluşturulmasını sağlıyordu. Ayrıca dünyanın en popüler oyunları arasında yer alan Skyrim, NPC’lere ChatGPT entegrasyonu getirdi. Böylelikle oyuncuların deneyimleri iyileştirildi. İşte tüm bu çalışmalar, yapay zekâ devrinde video oyun dünyasının nasıl değişeceğini açıkça ortaya koyuyor.

NVIDIA ACE için oluşturulan demoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak: https://www.neowin.net/news/nvidia-reveals-ace-for-games-to-give-npcs-chatgpt-like-chat-features-with-matching-animation/ 

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir